Afb. 3: Gezicht op Zutphen vanaf de overzijde van de Ijssel. als aengemaekte sterkte en verscheyde omleggende hoorn-wercken (verdedi gingswerken) welcke echter in tijden van noodt veele besettingh souden behoeven na 't uyterlijck oogh schier onverwinne- lijck."8 Dit laatste zou voor Zutphen een aantal jaren na het verschijnen van de eerste druk een illusie blijken te zijn. De Spaanse troepen onder leiding van Don Federico (zoon van de hertog van Alva) maakten in 1572 korte metten met de schijnbaar ijzersterke verdedigingswer ken. Bij de verovering werden een groot aantal huizen van de stad vernield. Daar bij lieten vele inwoners het leven, hetzij door moedwillige doodslag, hetzij door verdrinking in de Ijssel of van honger en kou.9 'De burgerij van Zutphen is beleefd en spraakzaam en telt onder haar bewoners menig riddermatig geslacht', is de type ring van Guicciardini. Na deze opmer king stapt de reiziger over tot de beschrij ving van de voornaamste gebouwen als de gast- en godshuizen, voorname woon huizen en het stadhuis. Over een ander oud gebouw merkt hij op: "men siet hier de overblijffsels van het oude en nu we gen sijne afsienlijke gestaltenis, afgebro- kene Grevenhof; gelijck men noch rechte voort (recht voor) de plaets by de Vis- poort, die [nu] met een laen van aenge- name schaduw-boomen is beset...".10 Het stadhuis is een ruim en aanzienlijk gebouw met drie gevels, alsof het drie verschillende gebouwen zijn. In het 'meest rechtse deel vergaderden de afge zanten van het Graafschap, 'gelijck die van de gantse Landschap boven op de Ridder-kamer, alwaer oock yeder Vier- deel sijn besonder vertreck heeft'. Met andere woorden ieder kwartier van Gelre Beschrijving der Nederlanden, Amsterdam 1660, p. 386. Beschryvinghe van alle de Nederlanden anderssins ghenoemt Neder-Duytslandt door M. Lowijs Guicciardijn/ edelman van Florencen: oversien ende vermeerdert met meer dan de helft by den selven aulheur. overgheset in de Nederduytsche spra- ecke door Cornelium Kilianum, Amsterdam 1612 p. 141;zie voor de gruwelijkheden van de Spanjaarden in 1572: R.W.Ta- dama, Geschiedenis der stad Zutphen van de vroegste tijden tot 1795, Arnhem/Zutphen 1856 pp. 200-215. Beschrijving der Nederlanden, Amsterdam 1660, p. 386. tmiumsmmm* "'Uifi'i* mm**

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 19