90 c Afb. 2: 'Het Oosters Huis'. Een afbeelding van het grote Hanzekantoor, dat in 1567 gereed was gekomen. De Hanzekooplieden werden vaak aangeduid met Oosterlingenhetgeen op het oosten van het Duitse Rijk sloeg alwaar te Lübeck jaarlijks de grote Hanzevergaderingen plaatsvonden. Vervolgens worden de Nederlanders ge portretteerd als dappere krijgslieden, zo wel te voet als te paard, te land als te wa ter. En die krijgskunst komt het beste tot zijn recht als zij geleid worden door een "strijdbaar en manhaftigh Capiteyn soda- nige alsser by haerlieden nimmermeer en ontbreeken". Dit laatste zou een bedekte toespeling op Maarten van Rossum kun nen zijn. In de historiografie wordt de hoofdmaarschalk van Karei van Gelre vaak afgeschilderd als een op strooptoch ten beluste krijgsheer. De tegenstander van hertog Karei, keizer Karei V wist ech ter in 1543, wanneer Gelre bij de Bourg ondische Nederlanden werd gevoegd de maarschalk op zijn militaire waarde te schatten. Hij nam hem in dienst met de verzekering dat zijn 'pensioen' hier niet onder zou lijden.Hoe zeer in de historio grafie de negatieve zijden van Van Ros sum ook werden en worden belicht, aan dapperheid heeft het de man nooit ont broken.6 De inwoners van de Nederlanden zijn van nature koel en terughoudend met al hetgeen dat zij ter hand nemen, aldus Guicciardini. Het fortuin, dat zij met 'koopmanschappen' zorgvuldig hebben vergaard, zullen zij niet nodeloos gebrui ken. De losse structuur van de Nederlan den gaf bij menigeen die het goed ge maakt had in het leven, niet de behoefte zich met hun bestuur te gaan bemoeien. Liever hielden zij zich onledig met het verfraaien van hun huizen en investeerde men in lijf- en erfrenten voor een ver zorgde 'oude dag'.7 Beschrijving van Zutphen "Zutveen is wel voorzien van Volck van rijkdom, en soo door sijne plaetselijcke Beschrijving der Nederlanden, Amsterdam 1660 eerste deel in het hoofstuk met de titel: 'Generale Beschrijving der Nederlan den' zonder paginering. F.Keverling Buisman, 'Het tractaat van Venlo, 12 september 1543, inhoud, ratificatie en overleveringen: Verdrag en Tractaat van Venlo herdenkingsbundel, 1543-1993, Hilversum 1993 pp 247-277. Op het exemplaar van het tractaat, dat bestemd was voor keizer Karei, vindt men de handtekening van Maarten van Rossum zie voor dat exemplaar het Oesterreichisches Staats- archiv Haus-Hof- und Staatsachiv, Niederlandische Urkunden 1543 IX 12. Beschrijving der Nederlanden, Amsterdam, 1660 in de 'Generale beschrijving'. "f'i as»;.**» t er s Huts mm m.

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 18