88 Drs.A.H.Groustra-Werdekker Op die heldere dinsdagmorgen in maart 2003 schijnt de zon als nooit tevoren en toont Zutphen haar bewogen bouwgeschiedenis in al haar kleurrijke facetten aan de nieuwgierige wandelaar. De hedendaagse bezoekerdie er oog en gevoel voor heeftlaat deze indrukken weldadig op zich inwerken. Al slenterend rondom de Sint-Walburgkerk valt het de bezoeker opdat het zon licht door de grote gotische ramen het interieur in een stralend licht zet. De hel dere ruimte vervult de wandelaar met verwondering en ontzag. De gedachte dringt zich opdat menig bezoeker uit een verder verleden wellicht dergelijke in drukken ook zo heeft ervaren. De reiziger en historicus Guïcciardïni In zijn befaamde boek over de Nederlan den Descrittione di tutti i Paesi Bassi (Be schrijving van alle Nederlanden) wijdde Lodovico Guicciardini(1521 -1589) een hoofdstuk aan de stad en graafschap Zutphen. Het boek had destijds een onge kend succes. Er verschenen maar liefst drie drukken in het Italiaans (1567-1588), tenminste twee in de Franse taal (1612 1613), diverse Nederlandstalige uitgaven en in de Nederlanden gedrukte Latijnse versies in de perioden 1612-1662. Daar naast zijn een aantal facsimile-uitgaven, uittreksels, edities zonder illustraties en bewerkingen aan de drukpers toever trouwd.1 Het werk bevat een beschrijving van de politïek-bestuurlijke organisatie van de Nederlanden, de geografie, economie en de cultuur van Guicciardini's tijd, die voor het overgrote deel samenvalt met de regeringsperiode van koning Philips II (1556-1598) van Spanje. Guicciardini's wijze van beschrijven van landschappen en steden zou voor de komende eeuwen het voorbeeld voor menig reisverhaal zijn. De eerste druk van het werk zag het licht in een betrekkelijk rustige tijd voor de Nederlanden. Guicciardini heeft Zutphen gezien voordat de onrust en het wapen gekletter van de Opstand losbarstten. Hij doorkruiste de Nederlanden persoonlijk om zich een indruk te vormen van stad en land, bewoners, hun gewoonten en gewassen. Guicciardini schreef het boek in zijn moedertaal het Italiaans. Het werk was oorspronkelijk bedoeld om zijn land genoten kennis te laten maken met de toen nog zeventien gewesten van de Ne derlanden. De uitgaven werden voorzien van fraaie kaarten van de voornaamste steden en een aantal afbeeldingen van opmerkelijke gebouwen. Guicciardini woonde en werkte jarenlang in Antwer pen. Hij kwam uit een voorname Floren tijnse familie, die een bedrijf in wijnen, graan en verfmiddelen had. Aan het be gin van de zestiende eeuw werden leden van de familie naar Antwerpen gestuurd om daar een filiaal te leiden.2 De stad Antwerpen begon toen net aan haar bloei als stapelplaats. Ter illustratie van haar welvaart nam Guicciardini afbeeldingen op van de voornaamste handelsgebou wen: de Beurs en het grote Hanzekan- toor.3 Het laatste gebouw was ten tijde van de verschijning van de eerste druk net voltooid. Het kantoor was gebouwd onder auspiciën van en betaald door de Guicciardini llustralus, De kaarten en prenten in Lodovico Guicciardini's Beschrijving van de Nederlanden, G. Schilder, P. van der Krogt, P. van Gestel-van het Schip red. Utrecht 2001, p. 9. M.Jacqmain, De idyllische Nederlanden: Antwerpen en de Nederlanden in de 16de eeuw, Antwerpen/Amsterdam 1987, p. 5. Zie voor een korte levensbeschrijving van het leven van Guicciardini J.Kuys 'De beschrijving van Nijmegen door Lodovico Guicciardini in zijn Descrittione di tutti i Paesi Bassi (1567-1588)'in: jaarboek Numega XLVIII 2001 pp. 13-15. Impressies van een zestiende- eeuwse bezoeker aan Zutphen*

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 16