83 Zutphense vertegenwoordigers stelden voor dit geld te bestemmen voor de ho norering van een chirurgijn-vroedmees- ter. De Staten gingen akkoord. Er kwa men advertenties in de Leidsche en Am- sterdamsche Nederduitsche, als in de Keulsche Fransche Kouranten en op 1 maart 1 773 werd Christianus Marinus Bugge van der Boge, stadsvroedmeester in Haarlem, in Zutphen benoemd tot Stads Eerste Chirurgijn en Vroedmeester. Drie maanden later kreeg hij op voorstel van de stad Zutphen van de Staten van het Kwartier van Zutphen zelfs een aan stelling als lector aan gymnasium van deze Graafschap om onderwijs te geven in de chirurgie en de vroedkunde. In die functie nam hij ook de opleiding van vroedvrouwen ter hand. Bugge van der Boge heeft zich als graafschapschirurgijn en -vroedmeester zeer verdienstelijk ge maakt. Hij heeft een schema opgesteld voor de Graafschap in welke plaatsen zich vroedvrouwen zouden moeten vesti gen om in het hele gebied zo goed moge lijk verloskundige hulp te kunnen bieden. Hij kwam uit op 33 vroedvrouwen, waar voor hij een examenregeling opstelde, een instructie voorstelde en ook hun ho norering. Ook in deze instructie werd weer de nodige aandacht besteed aan de kinderen van ongehuwde moeders. De vroedvrouwen moesten proberen er ach ter te komen wie de vader van de baby was en dat doorgeven. Hun taak werd bovendien uitgebreid. Halfjaarlijks moes ten de namen van alle geboren kinderen aan de Officier worden gemeld. Ook nu weer de bepaling, dat zij een vrouw in arbeid zijndeniet mochten verlaten. Maar helaas, de verdienstelijke Bugge van der Boge vroeg per 1 mei 1782 ont slag. Hij was benoemd tot Anatomi Ghi- rurgi en artis obstetrici LectorStadt ope rateurStadsvroedmeester en Stadschirur gijn te Haarlem. Daar kon Zutphen niet tegen op en Bugge van der Boge keerde op zijn basis terug. In augustus werd hij opgevolgd door Adam Godfried Klose, die voordien chi rurgijn-majoor was geweest in het regi ment van Baden-Durlach. Hij zou bijna veertig jaar in Zutphen werken. In 1793 kwam er bij de Raad een klacht binnen over Klose. De Heeren van den Gerichte stelden een onderzoek in. Johanna Wes- seldijk- Geels, die buiten de Marspoort woonde zou tijdens de bevalling onvol doende hulp hebben gehad van Klose, waardoor zij was overleden. Klose had verklaard, dat hij zo rigoureus zou heb ben moeten ingrijpen, dat zij daarbij zou zijn overleden. Om een aanklacht te voorkomen had hij daarvan afgezien en de afloop aan de werking der natuur over gelaten. Toch was de Raad niet tevreden. Klose was niet bij de kraamvrouw geble ven, maar was van tijd tot tijd gaan kijken en daar werden (terecht!) aanmerkingen op gemaakt.18 Negentiende eeuw De geneeskunde maakte grote vorderin gen in deze periode. Pasteur ontdekte de bacteriën en vaccineerde tegen hondsdol heid, Robert Koch ontdekte de verwek kers van tuberculose en cholera, de Ame rikaanse tandheelkundige W.T.G. Morton de narcose, Wilhelm Conrad Röntgen in troduceerde de röntgenstralen enz. In de verloskunde was het Philipp Ignaz Semmelweis, een Hongaar, die de be langrijkste ontwikkeling in de 19de eeuw op zijn naam schreef. De verloskundige tang en de keizersnede betekenden al een grote stap vooruit, maar de kraamvrou wenkoorts eiste in de kraamklinieken vele, vele slachtoffers. In 1846 werd Sem melweis assistent aan de verloskundige kliniek van het Allgemeines Krankenhaus in Wenen, waar studenten hun opleiding kregen in de verloskunde. Het viel hem op, dat vele vrouwen overleden aan kraamvrouwenkoorts. In de nieuwe kli niek daarnaast, waar de vroedvrouwen werden opgeleid was de sterfte veel lager. Hij kwam tot de ontdekking, dat de stu denten ook een cursus anatomie volgden en.zo uit de sectiekamer met onvol doende of zelfs ongewassen handen de vrouwen op de verloskundige afdeling in wendig onderzochten. Semmelweis voerde een verplichte desinfectie in met ,8 J.van der Kluit, pag.168-172, 175-177.

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 11