57 ft li H 1/W t Hi X L h Afb.4. Kapconstructie Nieuwstad 29 Zonder dwingende voorschriften blijft er niet veel anders over dan over dan het nieuwe stenen huis maar weer op te bouwen op de plaats van het oude, dus met eigen stenen zijmuren op eigen erf, van de buren gescheiden door middel van een druipstrook. In de wijk Barlheze is deze manier van bouwen na de brand van 1284 op enkele plaatsen aangetoond. Een duidelijke aanwijzing dat er nog geen keuren waren die gemeenschap pelijke muren regelden. Na de brand van 1336 was dit duidelijk wel het geval. De herbouw in baksteen na deze brand gebeurde overal met gemeenschappelijke muren. Druipstroken komen in het Zut- phense stadsbeeld dan ook niet voor, dit in schril contrast met Deventer, waar men in 1334, toen tweederde van de stad af brandde, blijkbaar nog geen keuren voor handen had. In de regel werden de huizen daar in baksteen herbouwd met eigen zijmuren, een situatie die op veel plaatsen archeologisch werd aangetoond en ook nu nog in het straatbeeld te zien is. De oudste huizen De brand van 1336 vormt dus de schakel tussen de stedenbouwkundige geschie denis van de Nieuwstad, gebaseerd op vooral archeologisch onderzoek, en de eigenlijke bouwhistorische inventarisatie. Drie huizen bleken in hun huidige kap constructies resten van oudere kappen te herbergen, die wijzen op herbouw na de stadsbrand. Het zijn Nieuwstad 27, 28 en 29 (Afb. 4, 5). In alle drie de gevallen is het zeer aannemelijk dat het hout van deze oude kappen niet van elders kwam, maar van het huis zelf. Het werd in later eeuwen, tijdens een verbouwing van het huis, hergebruikt. Van die onderdelen van de verschillende huizen die scherp in de tijd konden worden geplaatst geven we hierbij de dateringen: Nieuwstad 27 voorjaar/zomer 1337 herfst/winter 1338 Nieuwstad 28 herfst/winter 1338 Nieuwstad 29 voorjaar/zomer 1339 In de eerste plaats valt op dat de huizen klaarblijkelijk niet direct na de brand werden herbouwd, maar pas enige jaren daarna. Uit alle dateringen kan wel wor den afgeleid dat de huizen in het voorjaar of de zomer van 1339 werd gebouwd. Normaal rekenen we een of twee jaar tussen het kappen van de boom en het uiteindelijke verwerken van het hout, KM***::: 1 M

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 9