54 voor grootschalige sloopplannen om de infrastructuur van de stad te 'verbeteren', waarbij aan het gemotoriseerde verkeer ruim baan werd gegeven. In 1953 - 1954 werd de oost-west traverse die de IJs- selbrug met de wegen ten oosten van de stad moest verbinden dwars door de his torische binnenstad aangelegd. De hele noordelijke straatwand van het Rijken- hage met zijn achterhuizen aan de Berkel werd gesloopt. Kort daarop werd ook de noordelijke bebouwing aan de Berkel in de Nieuwstad gesloopt. De buurt rond de Dieserstraat kende zeker tot 1960 ogenschijnlijk geen grote veranderingen. Wie echter door de straten liep, merkte dat deze buurt na de oorlog sterk was verpauperd. In het midden van de jaren zestig begonnen de eerste sloopactivitei- ten en in 1975 was het hele bouwblok gesloopt. Afb.2. Uitsnede van de Nieuwstad uit de kaart van johan Bleau 1649 (Toneel der Steeden). volgende 'wederopbouwperiode' zou aan de Nieuwstad grote schade berokkenen. Tijdens het bombardement van 14 okto ber 1944 werd de omgeving van het sta tion voor het grootste deel verwoest. Het wederopbouwplan van kort na de oorlog voorzag in een geheel nieuwe opzet van het stationsgebied. Het park verdween, er kwamen flats, winkels en kantoren rond een nieuw plein en aan een nieuwe stad- sentree: de Stationsstraat. Tot die tijd be stond er geen verbinding van het station naar de Overwelving. Zoals in veel steden werd ook in Zut- de oorlogsschade aangegrepen In 1976 werden hier nieuwe senioren woningen van St. Elisabeth gebouwd. De laatste huizen, waaronder het rijksmo nument Dieserstraat 74-80, werden ook hier in 1976 gesloopt. Tot 1999 bleef dit terrein braak liggen doordat een helder plan voor de Dieserstraat altijd heeft ontbroken. Het zuidelijke bouwblok tussen Geweldigershoek en Beekstraat bleef echter geheel gespaard. In de jaren zeventig waren de opvattingen over oude binnensteden aan het veranderen en werd de waarde van historische bebou wing ingezien. De huizen aan de Dieser straat en Geweldigershoek werden tussen 1978 en 1982 gerestaureerd, inclusief het Luthershofje op het binnenterrein. De huizen Wat betreft percelering en bebouwing zijn er binnen de Nieuwstad grote ver schillen. De straat Nieuwstad vormt duidelijk de hoofdas van de wijk. Hier vinden we een stedelijke bebouwing, met meest grote huizen op relatief smalle, maar diepe percelen. In de zijstraten zijn de percelen doorgaans smaller en de hui zen kleiner. Een uitzondering vormt het grote pand Hof van Flodorf (Halterstraat

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 6