nog nauwelijks bewoond gebied werd aangelegd. De stichting en de groei van de Nieuw stad resulteerden uiteindelijk in een juridische samenvoeging van beide stadsdelen: de Nieuwstad werd in 1312 door graaf Reinald I van Gelre onder één bestuur gebracht met Zutphen. Ruimtelijk zou de vereniging met de oude stad voor de Nieuwstad grote gevol gen hebben. Rondom het stadsdeel werd een nieuwe bakstenen stadsmuur met gracht ontworpen, die aan moest slui ten op de stadsmuur rond de oude stad. De Berkelruïne symboliseert nog altijd deze verbintenis. Oorspronkelijk liep de noordelijke stadsmuur van Zutphen vóór 1312 langs de Berkel. Deze aanzet tot de noordelijke afbuiging van de muur is bij de Berkelpoort nog altijd te zien. Het na 1312 ommuurde gebied zal niet alleen de al bestaande huizen hebben omslo ten, maar ook nog veel onbebouwde terreinen. Er was dus nog ruimte om te groeien. Waarschijnlijk in samenhang met de nieuwe stadsmuur ontstonden ook nieuwe straten. Dit nieuwe straten- patroon kreeg een planmatig opgezette stad met haaks kruisende straten in een schaakbordpatroon. De zuid-noord lopende Dieserstraat wordt nog altijd gekruist door resp. de Beekstraat, vervol gens de Halterstraat - Geweldigershoek, de Onze LieveVrouwestraat -Tengnagels- hoek en de Isendoornstraat - Reinmakers- hoek. Al deze dwarsstraten leidden aan de oostzijde naar de verdedigingstorens in de nieuwe stadsmuur. Toch vertoont het stratenpatroon ook onregelmatighe den, de slinger in de straat Nieuwstad, het merkwaardige schuine verloop van de Gasthuisstraat. Zij wijzen er op dat een deel van de wijk al was bebouwd en dat men het oude stratenverloop daar in het nieuwe stratenplan opnam. Omdat de route naar het noorden één van de belangrijkste van de stad was, moest in de nieuwe ommuring natuurlijk 53 ook een stadspoort worden opgenomen. Merkwaardig genoeg kwam deze Nieuw- stadspoort niet voor de Nieuwstad, als hoofdstraat van de wijk, te liggen, maar koos men voor het noordelijke uiteinde van de Dieserstraat. Van deze Nieuw- stadspoort is slechts de buitenpoort, de Spaanse poort uit 1536, bewaard geble ven. Waarom de hoofdpoort in het begin van de veertiende eeuw aan het einde van de Dieserstraat werd geprojecteerd en niet aan het eind van de doorgaande landroute Nieuwstad is volstrekt ondui delijk. De Dieserstraat was en werd geen doorgaande route, maar liep aan de zijde van de oude stad dood op het Rijkenha- ge. De Dieserstraat was zó onbelangrijk dat hij pas na 1700 een eigen naam zou krijgen. In elk opzicht lijkt de plaats van deze Oude Nieuwstadspoort onlogisch. Wie bijvoorbeeld vanuit Eefde de markt in Zutphen wilde bezoeken, moest na de Nieuwstadspoort te zijn gepasseerd eerst via een van de zijstraten, bijvoorbeeld de Isendoornstraat, naar de Nieuwstad gaan, om vervolgens pas in een min of meer rechte lijn door te kunnen lopen naar de markten in de oude stad. Na de middeleeuwen In de late middeleeuwen en de zestiende eeuw zou aan de structuur van de wijk weinig veranderen. Pas na 1591, het jaar waarin Zutphen definitief voor de Repu bliek zou worden veroverd, veranderde er iets wezenlijks. In samenhang met de aanleg van de nieuwe vestingwerken rond de stad, werd in 1616 de noorde lijke uitgang van de stad verplaatst naar het verlengde van de straat Nieuwstad (Afb.2). In het algemeen liet de periode na de middeleeuwen tot aan de Tweede We reldoorlog maar geleidelijke ontwikke lingen zien. Het straatbeeld veranderde doordat huizen werden vervangen door nieuwe, vensters werden gemoderniseerd en veel topgevels werden gesloopt om te worden vervangen door kroonlijsten, vaak boven gepleisterde gevels. De Tweede Wereldoorlog en de daarop

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 5