Nannie Albers- Bloemendaal Wat kunnen kleine, simpele dingen toch vaak aardige herinneringen oproepen. Bij het opruimen van een lade vol oude spullen vond ik een ringetje. Het lag op een "bedje" van vergeelde watten. Ooit zal het in kinderogen een sieraad zijn geweest, maar dat was het nu bepaald niet meer. Toch poetste ik het wat op en terwijl ik dat deed, dacht ik na over de herkomst. Ineens wist ik het weer: het was een cadeautje van 'zeepmagnaat' Scholten. Wie dat was? In Zutphen stonden (en staan) de zgn. Evekinkwoningen. Bij alle Zutphenaren en Zutphenezen nog altijd bekend. In één van die huizen woonde aan het begin van de twintigste eeuw een Schol ten. Hij verkocht wasmiddelen. Een winkel had hij niet, hij ventte zijn waren uit met een kar die getrokken werd door twee honden. Beide liepen in een solide, leren tuig. Op deze manier bracht hij zijn waar - in hoofdzaak zeeppoeder, zeep en aanver wante producten - aan de man, of liever gezegd: aan de vrouw. De huisvrouwen waren blij met de bezorging op vaste dagen. Scholten werkte hard, was vriendelijk en hulpvaardig. Het is niet onaannemelijk dat hij, mede door deze eigenschappen, een zekere mate van welstand bereikte. Voor de honden had hij een onderkomen op de Houtwal. Die deed z'n naam alle eer aan, want er lagen honderden gehak te bomen voor de houthandelaar. Maar voor de honden was er een stenen bouw sel, tevens opslagplaats voor de handel van Scholten. Hij verzorgde de dieren goed. Niemand maakte er aanmerkingen over. Nu zult u zeggen "Wat heeft dit nu alle maal te maken met het ringetje?" Het ant woord is simpel: in de pakken zeeppoe der zaten wel eens van die piepkleine ca deautjes voor de kinderen, bijvoorbeeld een glazen stuiter ofeen ringetje. Een soort klantenbinding, kleine geschenken onderhouden immers de vriendschap! Nooit had ik meer aan de hondenkar gedacht - de laatste die Zutphen gekend heeft. Het ringetje heb ik weer zorgvuldig opgeborgen. Scholtens hondenkar

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 21