65 Afb. 12. Kap Nieuwstad 10, dwars en overlangs Conclusie In totaal zijn 21 panden onderzocht. Bij 13 daarvan is de ouderdom (van de kap) bepaald. Ruim de helft daarvan bleek van middeleeuwse herkomst, d.w.z. van voor 1572. (zie tabel blz 66 Wat wordt samengevat als 'middeleeuws' beslaat enkele eeuwen. De tijdsspanne tussen de bouw van de drie oudste panden (1337-1339) en de daarop volgende (1470) bedraagt zo'n 130 jaar; dat zijn 4 a 5 ge neraties! De kolom 'Datering volgens laat zien dat enige correctie wenselijk is. Behalve de drie Rijksmonumenten in het rijtje zijn alle panden gedateerd op de tweede helft van de 19e eeuw. Wellicht komt dat doordat bij de beoordeling men zich te zeer liet leiden door oppervlak kige uiterlijke kenmerken. In ieder geval leert dit dat achter een willekeurige fa- gade een interessant en véél ouder bouw werk kan schuilen. Opmerkelijk is ove rigens dat het enige pand dat voor laat middeleeuws werd aangezien (Nieuwstad 8) dat nu juist niet bleek te zijn. Oud is het wel, ruim voor de 19e eeuw. Gedurende het onderzoek dat leidde tot de bovenstaande bevindingen bleek dat de eigenaars dan wel bewoners zonder uitzondering zich zeer bewust waren van het bijzondere van hun panden. Als het resultaat van het gedane onderzoek in één regel moet worden samengevat is het wel dat behalve de binnenstad van Zutphen ook de Nieuwstad waardevolle panden bevat. Het resultaat van ruim een eeuw turbulente ontwikkelingen in en om de Nieuwstad is een wijk, waarvan het hart nog gaaf is, maar waarvan aan de randen de historische stedenbouwkundi ge structuur onherstelbaar is beschadigd. Het is te hopen dat er nu voor de buurt weer een periode van rust zal aanbreken. Mogelijk met wat pogingen tot voorzich tig herstel van de aangerichte schade.

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 17