29 ambt bevestigd. Het was in het land waar ook de socialist Pieter Jel les Troelstra van zich zou laten horen. Vrij snel na zijn en tree koos men hem er al - vol vertrouwen - in het bestuur van de Nederlandse Pro testantenbond en hij zou meteen al afge vaardigd worden - met blanco volmacht nog wel - naar de jaarlijkse Protestanten dag als niet.... Voor zó'n eer bedankte hij namelijk. Gaan? Geen probleem, maar de léden dienden zich wel eerst uit te spreken over een van de zijns inziens belangrijke vragen die daar aan de orde zouden ko men: "Hoe denkt de vergadering over de noodzakelijkheid van verbeteringen op maatschappelijk gebied?" De aanwezigen beantwoordden die vraag bevestigend en daarmee was Van den Bergh's probleem opgelost, maar tegelijkertijd was de plaats die deze nieuwe predikant zou gaan in nemen duidelijk geworden. Hij wenste bewustwording. In zijn gemeente bracht hij tegen die achtergrond nog andere bij hem levende wensen naar voren, zoals een volkslees zaal waar men met de vertegenwoordi gers van de arbeidersstand maatschappe lijke belangen kon bespreken. Een duide lijk bewijs voor zijn grote betrokkenheid bij volksontwikkeling en -opvoeding. Opwellingen Hoe meeslepend Van den Bergh in zijn voordrachten en preken ook was, me nigmaal ontging de draagwijdte van zijn denken aan de toehoorders, zoals ook een verslaggever naar aanleiding van een zijner lezingen meldde dat "hij ons veel goeds en wetenswaardigs mededeelde, Dominee vd Bergh van Eysinga, 1896 - 1920 Zutphen K i m

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 5