Jan Nieland 'Rode' dominee of 'Wildeman' In "Geschiedenis van Zutphen" wordt een predikant opgevoerd. Het is Henri Van den Bergh van Eysinga die in 1868 te den Haag werd geboren. Hem wordt een niet duidelijk bewezen rol toegedicht als de drager van het "Zutphense soci alisme" 2 aan het begin van de 20e eeuw. Reden genoeg om te zoeken: Wat was er Zutphens aan het Socialisme of wat was er socialistisch aan Zutphen rond 1900 en wat was er 'rood' aan dit zeer eigenaardig type?3 Henri Van den Bergh van Eysinga werd op 4 september 1896 - op 28 jarige leef tijd - te Zutphen tot Hervormd predikant beroepen. Op dat moment was hij nog verbonden aan de Hervormde Kerk in het Friese Stiens waar hij direct na de afronding van zijn studie in 1892 was benoemd. Op 8 november van dat jaar werd hij door zijn stiefvader, die predikant was in Britswerd, in het ambt bevestigd in een stampvolle kerk. In matrilineaire lijn was hij verwant met een ambitieuze tak van het voor aanstaande Friese geslacht Roorda Van Eysinga, dat zich in Nederlands-lndië was gaan vestigen. Opvallend is in deze familie de haast erfelijke belangstelling voor taalkundige aspecten: Henri's groot vader, hoogleraar aan de KMA te Breda, publiceerde een "Algemeen Nederduitsch Woordenboek en van de hand van zijn moeder verscheen - door haar grote be langstelling voor de koloniale aspecten - een jaar na Henri's geboorte het "Aard rijkskundig en Statistisch Woordenboek van Nederlands Indië". Een omvangrijk werk, waaraan een jarenlange studie vooraf was gegaan. In de jaren zestig van de 19e eeuw was dat, zeker voor een vrouw, een welhaast wetenschappelijk unicum. Dat zij het dan ook was die de naam van haar geslacht wilde laten doorklinken in haar nako melingen, door het doen toevoegen van de naam Van Eysinga is tegen die achter grond eerder logisch dan vreemd, temeer omdat Henri's broer Gustaaf haar later zou omschrijven als fier en waarheidsge trouw, rechtvaardig en vol ijver. Familie Ook de ooms van Henri's moeder, Sy- tze en Sicco, lieten zich in deze niet onbetuigd: Sytze was een welbespraakt predikant en schrijver en Sicco streed in Nederlands-lndië met de pen tegen het koloniale onrecht. Multatuli nam zijn "Vloekzang "op het Nederlands bewind zelfs later (na de 4e druk) op in zijn Max Havelaar - die in 1860 was verschenen - en beide heren onderhielden nadien nog een langdurige correspondentie. Sicco trad hiermee duidelijk in de voetsporen van de toenmalige liberale minister en 'Indië-ganger' Isaac Dignus Fransen van de Putte, die zich een warm pleitbezorger betoonde voor drastische hervorming van de koloniale Nederland se politiek. Daar hij zich hiermee evenwel definitief buiten de gangbare orde had geplaatst werd zijn sociale positie sterk aangetast en hierdoor was voor hem slechts als broodschrijver het toekomstige "leven van de pen" weggelegd. 1 Typering van v.d.B.v.E door Willem Kloos 2 "Geschiedenis van Zutphen." LooperEen vergeten eeuw 3 Typering van v.d.B.v.E door Frederik van Eeden Henri Van den Bergh van Eysinga

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 3