Brandmerk waakt' door de politiedienaren die ook het toezicht uitoefenden op het handha ven ven regels voor het schoonhouden van straten, goten, stegen en poorten. Kortom er was veel te doen. n de 1 744 ontvangt de nachtschout een nieuwe instructie waarin de boeten wor den aangepast en waarin enkele wijzigin gen worden doorgevoerd. Zo hoeft er niet meer opgetreden te worden tegen de Ka tholieken. Het toedienen van stokslagen aan vloekende kinderen en dienstperso neel verviel, alles in de geest van de tijd. Overledenen moesten vóór de vijfde dag worden begraven in de winter voor de zevende) met het oog op mogelijke ver spreiding van ziekten. Ter voorkoming van brand werden strenge regels uitgevaardigd, zoals tijdens het werk voor het suygen van toeback dat sterk in de mode kwam. Talloze voor schriften voor de brandpreventie en het blusmateriaal dat ieder moest bezitten werden uitgevaardigd. Ordeverstoring was een aanhoudende zaak van zorg. Nog in 1 774 wordt er op gewezen dat het afsteken van vuurwerk in de straten niet was toegestaan in ver band met de veelvuldige ongelukken die er gebeurden. Heling Om heling te voorkomen moesten de goud- en zilversmeden een boekhou ding voeren van alles wat zij kochten of ruilden, en de aankopen mochten niet eerder dan zes weken na de koop ver smolten worden. En al dat toezicht werd verricht door de dienaren van de politie. En de politie zelf? Ach, die reed ook wel een scheve schaats, een mens is maar een mens, ook die Hendrik Tuimelaar, de assistent van de nachtschout die in de middag van 5 november 1 797 thuiskomt 'van het aard appelland'. Hij had zich onbehoorlijk tegenover zijn vrouw en kinderen gedra gen en de boel kort en klein geslagen. Toegesnelde buren hadden dat gezien, maar Tuimelaar beweerde dat zijn vrouw aanleiding zou hebben gegeven door 'hoerenloper' en 'luisbeest' te zeggen. Ze was niet stil te krijgen en toen greep Tuimelaar maar een mes en schreeuwde 'Houd Uw moei of ik steek U godsomie door'. Zijn vrouw pakte daarop óók een mes en zei: Allons, léven om léven!' Dat was ook verkeerd, maar de rechtbank vond de diender toch extra strafbaar, want hij moest een exempel zijn en was dus verplicht geweest de orde te handha ven. Een halfjaar eerder was hij trouwens óók al gestraft. Daarbij kwam dat hij al vaker problemen met zijn vrouw had gehad. Hij veroor zaakte bovendien straatrumoer en was dus eigenlijk niet meer geschikt om voor de justitie dienst te doen, temeer, omdat hij te veel gekweld werd door zijn dorst, waarna zijn kennelijke staat hem niet in staat stelde zijn werk naar behoren te ver richten.. De rechtbank ontsloeg hem daarom uit de dienst en dreigde zelfs met verbanning bij recidive. Veranderingen Intussen verandert er in de loop der jaren

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 19