34 symptomen van een gestoord zieleleven. Wandel kuren door de medici aanbe volen hielpen niet, maar nu heb ik een psychisch evenwicht gevonden. - U hebt een mensch vrij gemaakt." Een huivering die nog toeneemt ais we de idealen van Bolland kennende van hém lezen: "Ge weet zelf dat we in onze wederzijdse zienswijze nader tot elkander staan dan bij iemand anders in ons vaderland. U zoude ik bij de eerste de beste gelegen heid het liefste als nieuwen ambtgenoot begroeten." Zover kwam het niet; Van den Bergh kon zelfs de universitaire examenkosten van f 500,- niet bekostigen van zijn f 2.000,- tellende jaarsalaris.8 Daarbij ging de filo sofische studie zijn gezondheid zo zwaar ondermijnen dat hij besefte er mee te moeten stoppen.9 Een jaar later als hij zich uitsluitend met letterkundig werk heeft bezig gehouden blijkt het hem beter te gaan en in later jaren terugblikkend schreef hij in zijn "Na vijfentwintig jaren", een terugblik op zijn predikantschap: "En dan heeft de jonge man zijn helpers gehad, en ik zal de naam van Bolland eren, wat men ook van Bolland zeggen moge. Maar tenslotte moet men het zelf doen." Het 'zelf doen' leidt onherroepelijk tot het ontlopen van de discussie met gelijkwaardigen. Zo wordt het resul taat van zijn poging om het Christelijk geloof met het moderne denken in verbinding te brengen gekenmerkt door ernstige tekorten in sociaal en filoso fisch opzicht. 10 De laatste fase Nadat Van den Berghs 1e huwelijk in 1907 was ontbonden om onbekende re denen, huwde hij op de dag af 20 jaar na zijn benoeming in Zutphen op 4 septem ber 1916 op 48-jarige leeftijd met de 26- jarigeTweede Kamer-stenografe Elisabeth Wartena, die tevens de gastvrouw was bij zijn 25-jarig ambtsjubileum op 14 augus tus 191 7. Een feestelijk gebeuren waarop meer dan 250 mensen uit het gehele land reageerden. Ruim 100 mensen kwamen op bezoek en de geschenken stroomden binnen, terwijl de tijden door de heer sende oorlog verre van gunstig waren. Dat kan niet anders uitgelegd worden als een groot blijk van waardering.door veel van zijn tijdgenoten. De oorlogsjaren van WO I met de grote slachtingen hebben ook op Van den Bergh grote indruk gemaakt. Door de el lende en de verslechtering van de sociale omstandigheden groeiden zijn revoluti onaire gevoelens. Hij keerde zich zowel tegen de Bourgoisie als tegen de compro missen sluitende SDAP en genoot van het besluit van Lenin om de bestaande staats schulden niet te betalen. Ook door Nederland ging in 1918 een golf van de revolutionaire geest die elders in Europa voelbaar was. Troelstra hield zijn roemruchte novemberredevoeringen in Rotterdam en in de Tweede Kamer en toen hetZutphense socialistische raadslid Van Braambeek daarvan afstand nam in een voordracht kreeg hij een zeer fel briefkaartje van de dominee: "Na Uw voordracht van gisteravond en na de rede van Uwen voorzitter aan het slot, is mij gebleken dat wij vooralsnog te ver van elkander staan om te kunnen sa menwerken. Dat U de suffende, maffende arbeiders aanzet om niét te revolteren is mal. Dat U deze propaganda ten bate van de bourgeoisie als socialisme geeft is belachelijk. En ik acht het een misdaad aan de taal bedaan, als u revolutie noemt een vermaak om burgerlijke en militaire duvelstoejagers van de bezittende klasse te gehoorzamen. Het domme volk neemt dit dan voor goede munt. Nu, zij die zulke slaven zijn, verdienen niet te heer sen. Het is goed dat men hen vertrapt en knecht. Voorlopig zal dus de enige soci alistische propaganda door mij en in de kerken moeten worden gehouden." Er deden in die week in Zutphen ge ruchten de ronde dat Van den Bergh uit Zutphen uitgewezen zou worden en er werden door de plaatselijke bevelhebber 'hoorders' naar de kerkdienst gezonden waarVan den Bergh de voorganger was. Kortom de beroering in Zutphen was door het plotselinge duidelijke optreden 8 Brief 13 september 1902 9 Brief 8 mei 1903 10 Herman Noordegraaf: Henry van den Bergh van Eysinga (blz 45

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 10