neemt: voor B&W alleen maar makkelijk. Kortom: Met zo'n club kun je als stadsbe stuur goed zaken doen! B&W doen daarom op 27 augustus 1951 een voorstel aan de raad, die besluit tot de gevraagde financiële garantie aan "Zutphen Brandpunt", ter hoogte van de belasting op vermakelijkheden en de staangelden. Goede raad De discussies in de Gemeenteraad verlie pen echter niet zonder slag of stoot. Had men zich immers voorheen niet in prin cipe uitgesproken tégen een kermis? En als het feest zou doodlopen..., dan zou de gemeente moeten betalen en te zelf- der tijd de inkomsten derven, terwijl er toch al ernstige gemeentelijke financiële moeilijkheden waren. En zal er dan wel een exploitatieoverzicht worden ontvangen na afloop? Niemand weet immers iets van de resultaten van "de Wegwijzer", een initiatief waar eer der steun aan werd gegeven. Wethouder van Veen neemt kort voor de stemming met verve het woord: "Lopen wij risico? Is er reden voor wantrouwen? Waar is Uw durfDoe mee met wat er in de stad gebeurt en dan voor 100% Aannemen van het voorstel was beter ge weest als zonder reserve was getuigd van waardering! en die heb ik te veel gemist bij deze discussie!" Resultaat van deze filippica is dat het voorstel wordt aangenomen met 1 7 stemmen vóór en 2 tegen, want me vrouw Manschot en de heer Bot missen de kennelijk de "durf" die van Veen wel heeft! Maar geen nood: de democratie zegeviert en Zutphen krijgt toch zijn evenementen georganiseerd door een stichting die zich tegen de risico's heeft ingedekt door de gedane toezeggingen van het college. Na afloop stuurt B&W van Zutphen op 1 7 oktober aan de Stich ting Middenstandsbelangen drie lijsten voor opgave van de afrekeningen voor belastingen en staangelden ten gevolge van de actie "Zutphen Brandpunt" want natuurlijk moet alles wel netjes worden afgerkend. 9 Sinterklaas Van "Gemeentelijke Energiebedrijven" komt op 21 februari 1952 een eindafreke ning van de kosten die zijn gemaakt door de energiebedrijven en daar waart Sin terklaas rond! De brief (met een dubbele recapitulatie: één met een positieve uit komst en één met een negatief resultaat) wordt op 25-02-52 in geheime zitting aan de Raad voorgelezen. Gevolg is dat op 25 februari de Stichting schrijft dat de f 6822,30 belasting op ver makelijkheid niet kan worden afgedragen en men stelt verder: "Na goedkeuring door Uw College en het Stichtingsbestuur behoeft verder geen beroep te worden gedaan op de gemeente, behoudens twee eventuele vorderingen (totaal f 3000.-) waarvan kan worden aangenomen dat zij zijn ingetrokken (Hier wordt vrijwel zeker gedoeld op de "keuzenota" van het Ener giebedrijf, JN). Zeer binnenkort hoopt de Stichting Uw college een gespecificeerd verslag te kunnen doen toekomen met een uitgebreid overzicht van de gehele actie." Op 10 maart verschijnt dan een "beredeneerd verslag" van de "topcom- missie" van "Zutphen Brandpunt" dat wordt besloten met :"Een getuigenis van grote waardering en dank jegens het ge meentebestuur en zijn bedrijven, inzon derheid de Energiebedrijven is hier zeker op zijn plaats. Want zonder die mede werking zou ons inziens geen enkele actie van deze aard en omvang kunnen slagen. Resumerende mogen wij verkla ren dat door een nauwe samenwerking tussen Gemeente, de Zutphense midden stand en een aantal personen die de stad een warm hart toedraagt een groter winst is geboekt dan uit de volgende cijfers zou kunnen blijken". De hoeman Enige jaren later, in een brief van 7 no vember 1961 aan B&W van Zutphen, schrijft de verificateur voor de gemeente- financiën dat ten laste van codenr 304.52.05 "overige uitgaven" tot en met 30 september een bedrag van f2034.78 is geboekt, terwijl op de begroting 1961 slechts een krediet van 200 gulden be-

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 9