leerlingen uit de rij banken bij het raam moeten tegen de binnenmuren geplaatst worden. Alle leerlingen moeten gaan zitten, zonodig onder de banken. De do cent neemt plaats in de deuropening. De docent uit het bovenlokaal begeeft zich naar de binnenplaats en de leerlingen ne men daar plaats langs de voormuur. 16/12/43: Er komen enkele wijzigingen bij de voorschriften voor luchtalarm. De banken aan de raamzijde worden nog steeds ontruimd maar verder wordt de les voortgezet, uitgezonderd op de bovenver dieping. Luchtalarm wordt behalve door de sirenes aangegeven door herhaald lui den van de bel." Hierna merkt de voorzitter op het wense lijk te achten zoveel mogelijk het woord "Nederlands" te gebruiken in plaats van "Hollands" ter voorkoming van regionale gevoelens. Enkele docenten menen dat het niet zo'n vaart zal lopen, maar de voorzitter wijst op Groningse ervaring en refereert eraan dat de regering indertijd ook het gebruik van het woord "Neder lands" gepropageerd heeft. De heer Boonstra zou een schrijven van sympathie bij het ontslag van de Burgemeester wensen. De voorzitter heeft reeds in die geest gehandeld. Hij meldt verder dat hij met genoegen heeft geconstateerd dat men op de Soci ëteit van mening is dat het met de talen op de H.B.S. dik in orde is. Van de 19 leerlingen van Klas V b, komen er 11 eventueel in aanmerking voor een nood- diploma. Verschillende docenten vinden de beoordeling ervan echter lastig. Ontslagen De voorzitter leest (17/12/43 de ver klaring van de loco-burgemeester voor inzake het ontslag van de heer Hage met ingang van 16 december 1943 wegens het feit dat hij gehuwd is met een jodin. De voorlezing wordt door de vergadering stilzwijgend aangehoord. Er is van het Departement (29/3/44) een brief ingekomen met voorschriften over de boekenlijst. Hoofdzaken zijn: voor elk boek dat men in afwijking van deze lijst wenst te gebruiken moet een gemotiveerd verzoek worden ingediend bij de Inspecteur. Boeken die niet voor het maken of leren van huiswerk dienen mogen worden aangeschaft, maar slechts voor de helft van het aantal leerlingen. De voorzitter wenst de nodige verzoek schriften spoedig te ontvangen. Op last van de politie wordt op 4 april om vijf over twaalf een luchtbeschermingsoefe ning gehouden. De Inspectie adviseert bij een eventueel luchtalarm de schriftelijke eindexamens zoveel mogelijk te laten doorgaan. Als dit onmogelijk is, zal nieuw werk worden opgegeven. Voor leerlingen die onder bijzondere omstan digheden hebben gestudeerd mogen geen andere bijzondere maatregelen worden getroffen dan een aangepaste beoordeling in overleg met de deskundige. 10/7/44 De boekenbeurs zal op 14, zo nodig 15 juli plaats vinden; enige docenten moeten daarbij aanwezig zijn. Er zijn geen notulen van 10/7/44 tot 13/6/ 45, als Collega Hage dan met enige ogenblikken stilte wordt herdacht. Hij is als commandant van de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten door de Duitsers gevangen genomen en in gevan genschap als gevolg van slechte voeding en ziekte overleden. Voorzitter roemt het plichtsbesef en de vriendelijke aard van de overledene en noemt zijn heengaan een groot verlies voor docenten, school en gemeente. Napijn Niet alleen de schade door oorlogsge weld baart zorg na de bevrijding, maar ook de schoolorganisatie: 8/7/47 De voorzitter verzoekt rekening te houden met de moeilijkheden waarmee de uit Indië gerepatrieerde leerlingen kampen. Ook is clementie nodig voor leerlingen die na de derde klasse de school gaan verlaten. 30/10/47: De Di recteur van de jeugdgevangenis heeft ver zocht om na de Kerstvakantie vijf jeug dige politieke delinquenten (klas FIV en klas V) te plaatsen. De voorzitter vraagt hier eerst goed over na te denken. Er zijn twee mogelijkheden: a. De school keurt het plan goed en de Directeur van de

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 25