24 cursusjaar 32 cahiers krijgen op te ver strekken bonnen. Zuinigheid (zoals vol maken van schriften uit vorige leerjaren) is geboden. 26/10/43 Er is op grond van een "Depar tementale Aanschrijving" een zogenaamd "Nooddipioma" ingevoerd voor de 5e klassers die dit nodig hebben. Toch is het gewenst ook over de positie van leerlin gen van de andere klassen na te denken (ook de meisjes), om voorbereid te zijn voor mogelijk latere vorderingen als de arbeidsinzet. leder kan later altijd nog gewoon examen doen als hij de school kan bezoeken; maar de Inspecteur raadt wel aan het Nooddipioma terug te vragen wanneer de leerling na Kerstmis op school terugkomt, om verwarrende situaties te vermijden. Het nooddipioma wordt echter niet ca deau gegeven: wel zal er zo nodig enige clementie worden betracht. Er is geen eigenlijk examen, alle leerlingen krijgen dezelfde repetities en proefwerken, liefst veel. De diploma's worden uitgereikt naar aanleiding van het kerstrapport. Alle lera ren tekenen het diploma. De Inspecteur kan eventueel de rapporten van deze vijf- de-klassers alsmede de proefwerken ter verificatie opvragen en dan alsnog zijn goedkeuring onthouden. De Inspecteur stuurt de rapporten na de beoordeling te rug naar school. Aan de diploma's is door een deskundige te zien dat het om een nooddipioma gaat. De bedoeling is - naar de overtuiging van de Inspecteurs - de jongens te helpen die naar Duitsland moeten. Het is echter géén registratie. Voor anderen dan vijfde-klassers (b.v. M.T.S.-ers bestaat de mogelijkheid in december een verlicht Staatsexamen af te leggen, als zij voor 1 januari 1944 18 jaar worden. Een officiële publicatie komt nog. Luchtbescherming Een luchtbeschermingsreglement voor de school is aan de autoriteiten gezonden ter goedkeuring. De bepalingen behel zen o.a. het aanwijzen van de leider en plaatsvervangend leider (resp. Hageman en Leys). Het alarmsein is een herhaald uiden van de bel door de directeur. Taak van de docenten: het bewaren van de orde. Ze dienen (behoudens enkele uitzonderingen) samen met de leerlingen in de lokalen te blijven. Ramen en gordij nen moeten gesloten worden, kachels ge temperd, en binnendeuren opengezet. De PMfcfc I i ZUT PH m YVnierstraat met H. B. S. en Industrieschool "Oude" HBS aan de Waterstraat i

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 24