Jan Nieland In het Gemeentearchief worden de notulenboeken van de lerarenvergaderingen van de Zutphense HBS bewaard. De verslagen bieden de mogelijkheid om na te gaan hoe de toen 75-jarige school de oorlog door kwam. Op 5 september 1939 blijkt dat de poli tieke situatie in Europa binnen het docen tencorps zeer hoog zit. De directeur, de heer Oort verzoekt de leraren namelijk geen politieke bespiegelingen te houden in de klassen. Er worden leerlingen van buiten opgenomen, omdat gebouwen van diverse instituten door de militaire macht zijn gevorderd of omdat toelating wordt gevraagd via de algemene Commissie voor Buitenlandse Vluchtelingen. De voorzitter merkt op dat hun opleidingni veau vaak sterk verschilt. De vergadering besluit de jubileumplech tigheden in verband met het vijfenzeven tigjarig bestaan uit te stellen. Het sport terrein van de H.B.S. is onbruikbaar: het circus dat er staat kan niet opbreken. Kuipers merkt op dat het gemeentebestuur met het oog op luchtgevaar alles overlaat aan de burgers. Hij vraagt zich af of de kelders bruikbaar te maken zijn. Aangera den wordt de bovenverdieping te ontrui men en de ramen te vermijden: opstellen tegen de binnenmuren. L.J. Spier, lid van de Commissie van Toezicht voor het Middelbaar Onderwijs wenst bij zijn aftreden een aandenken aan de H.B.S. te geven. De voorzitter vraagt naar wensen. Er wordt een aanta zaken genoemd, zoals een automatische bel voor het signaleren van de lesuren en een geldbedrag als begin voor het vormen van een schoolboekenfonds ten behoeve van minder vermogende leerlingen. Mei 1940: De oorlog is uitgebroken. De voorzitter wijdt op de vergadering van 15 mei enkele woorden aan de tijdsomstan digheden en de wenselijkheid het werk zo goed mogelijk voort te zetten. In over leg met de rector van het Gymnasium en die van het Christelijk Lyceum worden de scholen op 16 mei heropend. De kans van een luchtaanval op de nabij gelegen pontonbrug wordt gering geacht. Bij gevaar zal een signaal gegeven wor den d.m.v. de schoolbel: de leerlingen in de benedenlokalen zullen daar dan blijven, zo dicht mogelijk bij de binnen muren. Zij die boven zijn, gaan langs de gewone weg naar beneden en worden opgesteld in de gang. Een oefening wordt overwogen. Cannegieter stelt voor de eerste tijd de Staatsinrichting van het Koninkrijk der Nederlanden niet verder te behandelen. Later zou de zaak dan kunnen worden vereffend. De voorzitter acht dit onjuist en zegt: "Programma volgen, de tijd zal in geen geval verloren zijn." Hij merkt ook op dat het zijns inziens het beste zal zijn als de school zich uitsluitend richt op de Duitse klokkentijd, die door de bezettende overheid is vast gesteld. Alles is dan wel wat vervroegd, maar het bezwaar daarvan wordt ruim schoots vergoed door het voordeel dat de leerlingen meer gelegenheid hebben hun huiswerk te verzorgen na schooltijd. Op last van de Regering heeft het Ge meentebestuur (10/7/40 gemeld dat het aantal lessen in het komende jaar moet worden verlaagd tot gemiddeld 30. Het is wenselijk een luchtbeschermingsoefening te houden met de leerlingen na aankon diging en aan het einde van de lessen (2/9/40). De leraren zuilen er een stencil over ontvangen. De Zutphense HBS in oorlogstijd

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 22