vrouw Derksen-Jansen, de heer van de Meerendonk, en mevrouw ten Brinke de gemeente vertegenwoordigen. Onderuit! Er volgt een lange reeks pogingen om Acties Zutphen en Zutphen Promotie on der een noemer te brengen middels een intensieve samenwerking. Ze stranden alle, voornamelijk op het ontnemen van de autonomie aan Acties Zutphen. Was er aanvankelijk nog sprake van persoon lijke gevoelens, het tij keert volledig als Acties Zutphen zijn hoopt vestigt op een gerechtelijke uitspraak na eerst nog enige jaren in een loopgravensituatie met de ge meentelijke overheid de Kermis te hebben georganiseerd. Op 19 december 1988 doet de Raad een laatste poging overeen stemming tussen de partijen te bereiken. In deze vergadering wordt uitvoerig het werk van de Stichting behandeld aan de hand van een een lijvig dossier met bijla gen, door Van Zeben samengesteld. Deze bijlagen vormen een interessante aanvulling op het verre van complete, gedeeltelijk "verloren geraakte/gemaakte" gemeentelijke dossier dat, zo het nog ergens aanwezig mócht zijn door zijn gebrekkige verslaglegging vermoedelijk nauwelijks bruikbaar zal zijn. Hoezeer de partijen van elkaar vervreemd waren blijkt overduidelijk uit het proces dat hierna werd gevoerd, en dat als in zet had de rechtmatigheid van de eisen die door het gemeentebestuur werden gesteld. De Stichting, die dit proces aan spande, moest daarbij uiteindelijk het onderspit delven en de verpachting van de kermis werd weer een gemeentelijke zaak, zoals viel te verwachten.. Het directe gevolg was dat niet alleen alle regelmatig terugkerende activiteiten, maar ook de incidentele, die SAZ jaarlijks in ruime mate organiseerde, wegens gebrek aan middelen werden gestaakt. Eén van Zutphens gevierde inwoners, de ereburger Wim Laurensse, trad in het midden van de jaren 70 toe tot het be stuur van SAZ Hij is een van de drie nog levende leden en heeft de ondergang van de levendigheid die SAZ jaarlijks van mei 21 tot september in de stad bracht met lede ogen aangezien. "Het is in Zutphen nu ei genlijk een heel dooie boel geworden, we hebben niet eens een orkest dat bepaalde evenementen als de avondvierdaagse lopend kan begeleiden," zegt hij, "van al het enthousiasme dat wij ooit inbrachten is nog nauwelijks iets over. Twee getikte A-4tjes vol met al die georganiseerde eve nementen, het is helaas voorbij..." "We hebben nu in feite een slapende stichting, die - sinds de organisatie van de kermis aan ons werd ontnomen - geen activiteiten meer heeft ondernomen. We komen nog wel twee tot drie keer per jaar bijeen om de lopende zaken te bespre ken." Lopende zaken zijn er, want er zou nog een niet onbelangrijk Stichtingsvermogen zijn. Op 01 -12-1995 had de stichting im mers nog een deposito van een ton in guldens natuurlijk) bij de ABN-AMRO? Houdt het daarmee soms verband? Laurensse is daar heel open over: "We hebben in het verleden nog verschil lende initiatieven ondersteund, door het verstrekken van renteloze leningen, voor schotten en donaties: De tennisclub, het Rode Kruis en Stichting T Kofschip heb ben daarvan onder andere geprofiteerd. Ons huidige vermogen beloopt nog zo'n f 70.000,- daarvoor wordt nog een doel bepaald. Hoewel over dat doel geen zekerheid bestaat lijkt Zutphen Promotion weinig kans te maken op zo'n financiële injectie: "Piet van Zeben en ikzelf hebben enkele vergaderingen meegemaakt en toen heb ben we wel heel duidelijk gevoeld dat we daarin niet moesten gaan participeren," aldus Laurensse. Zelf blijft hij echter wel actief, ook buiten de SAZ besognes zoals bijvoorbeeld het nalopen van de verenigingen die hun ver plichtingen tot aflossing van de verleende steun niet nakomen. Hij blaakt van enthousiasme als hij spreekt over de res tauratie en de ramen van de St. Janskerk, het organiseren van de tweejaarlijkse cel lofestivals: "Nee dat is geen activiteit van "Acties Zutphen" dat staat daar helemaal buiten, ik doe dat persoonlijk."

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 21