kanunnik en scholaster Ydo als eedhelper optreedt in een geschil waarbij zijn me de-kanunnik Peregrinus is betrokken. Er is in 1335 sprake van stedelijke invloed; er zijn dan problemen gerezen over de hoogte van het schoolgeld dat de leerling jaarlijks moest opbrengen aan de mees ters en de rector: zesTourse groten een zilveren muntje t.b.v een halve stuiver), en een extraatje met de feestdagen. Het feit dat er over de ligging van die school echter geen gegevens bekend zijn, geeft al aan dat geen der instanties de zorg voor de huisvesting van het on derwijs aanvankelijk tot zijn primaire verantwoordelijkheden heeft gerekend, maar dat er sprake moet zijn geweest van onderhandse regelingen. Wel staat vast dat vóór 1350 in ieder geval een school gevestigd was naast het Gruithuis bij de stadsmuur en nabij de Berkel: Een huis zonder verdieping met een zolder waar voor zowel de rector als de kapelaan een kamer is getimmerd. Er is echter sprake van groot verval waar door het kapittel met de kerkmeesters (die de zorg voor de kerkelijke gebou wen hadden) twijfelen of opknappen nog wel zin heeft. Ook hier beslist het stadsbestuur dat er een taak ligt voor de kerkmeesters. Te zelfder tijd komt er een ander school huis ter sprake omdat er geen les meer wordt gegeven. In 1379 wordt namelijk door de burger Johan van Ripen een armhuis op het Rijkenhagen gesticht, in een bestaand gebouw dat bij deTurfstraat aan de Berkel lag en toen reeds (en eeu wen later nog) 'de oude school werd genoemd. Mogelijk ook gaat het om de oudste stadsschool, die dan zou hebben bestaan uit 'twe armenhueskens', dus weinig meer dan twee kamertjes met so bere inrichting: een 'zetel' voor de mees ter en stro op de grond of een lange bank voor de leerlingen, die zelf zorgden voor de brandstof van de kachel en de kaarsen voor de verlichting. In 1454 blijken de kerkmeesters in te zien dat er meer nodig is, of er is sprake van zakelijke verstrengelingen, want zij kopen 'des dekens hues totter schoeien behoeff'. Dit huis van het hoofd van het kapittel, stond op het Kerkhof in de straat Het Broederenklooster werd later gebruikt door het garnizoen.

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 5