SÊ&Ïk'ï schreef Wollant in september 1 786 dat hij: 'te platten lande door de bewoonders op eene verregaand licentieuse wijse in deselve quartieren gemaltraiteert werd'. Ondanks deze moeilijkheden kon Wol lant de gereedgekomen kaarten in okto ber 1 787 bij de Raad inleveren. Tezamen bestreken zij de provincie Overijssel (met uitzondering van Noordwest-Overijssel en Twente) en, op enkele stroken langs de Duitse grens na, de gehele Graafschap Zutphen. Ook de door Van Hooff c.s. ver vaardigde rivierkaarten maakten er deel van uit. Deze waren, zoals in een voor gaand hoofdstuk beschreven, tijdens de kartering van de rivieren tussen alsnog in gevuld. De door het drietal vervaardigde kaarten maken nu deel uit van de Hottin- ger atlas in het Nationaal Archief te Den Haag. Wel werden de 25 kaarten wegens het onhandig grote formaat - een van de kaarten had bijvoor beeld een afmeting van 90 bij 180 cm - in een later stadium in 74 kleinere opgedeeld. De niet gekarteerde stroken langs Op de kaarten wordtzoals ook op dit kaartfragment van Zutphen te zien is, de bebouwing in de steden veelal gegeneraliseerd. Daarbuiten wordt elk huis of boerderij apart getoond. De kaarten zijn daarmee van grote waarde voor onderzoek naar de bebouwingsgeschiedenis van Gelder de Duitse grens in het oosten en zuiden van de Graafschap werden in 1812 als nog door Franse en Nederlandse mili taire ingenieurs onder leiding van chef d'escadron d'Epailiy in kaart gebracht. De acht door hen op een schaal van 1 20.000 vervaardigde kaarten berusten in het militaire archief te Vincennes. In het Rijksarchief in Gelderland zijn foto's van deze kaarten aanwezig. In een volgende karteringsfase werden ook van Twente, Zuidoost-Drenthe en Westerwolde kaar ten vervaardigd. Dat gebeurde onder leiding van de van oorsprong Zwitserse kapitein ingenieur j.H. Hottinger, aan wie de kaarten verzameling zijn naam ont leend.1 773 en 1 783 niet vol getekend. In de volgende karteringsfase werden de wit gebleven delen van de kaarten De atlas De Drentse Historische Vereniging heeft alle kaarten van de Hottinger-atlas van Noord en Oost Nederland opgenomen. Zij bestrijken de Graafschap, de streek rond Arnhem en Nijmegen, Sal- land, Twente, Zuidoost-Drenthe en Westerwolde en ook de zes tussen 1792 en 1 794 door Hottin ger c.s. vervaardigde kaarten van de omgeving van de stad Groningen. De schaal is honderd roeden op een Rijnlandse duim (1:14.400) In de uit te geven atlas zullen zij verkleind worden afgebeeld met .goed herkenbare details in kleurendruk. Het formaat van de atlas is 33,5 x 24 cm, De kleur maakt details, zoals bebouwing, goed zichtbaar. Het kaartgedeelte heeft een uitgebreide historische inleiding, een beschrijving van de gekarteerde gebieden, het mi litaire belang ervan en van de wijze waarop de kaarten tot stand kwamen. Bestelling tegen een voor-intekenprijs van 40,- plus verzendkosten is mogelijk bij: Drentse Historische Vereniging, postbus 243, 9400 AE Assen, of per e-mail dhv@dhv-drenthe.info onder vermelding 'Bestelling Hottinger-atlas'. De atlas wordt dan c.a. 1 juli met een acceptgiro voor de betaling toegezonden. u» SU Daim fiflfcV; a «ii*

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 25