H.J. Versfeit 91 Ruim tweehonderd jaar geleden hebben militaire ingenieurs de streek rond Zutphen en andere delen van Oost-Gelderland gekarteerd. De door hen vervaardigde kaartendie lang verborgen hebben gelegen in de voor buitenstaanders niet toegankelijke militaire archievenzijn in vrijwel alle gevallen de oudste betrouwbare en gedetailleerde kaarten van het gekarteerde gebied. Zij maken deel uit van de 'Atlas Topographique van het frontier des IJssels, Wedde en Westerwoldingerland'. Deze als de 'Hottinger-atlas' bekend staande verzameling van 112 handschrift- kaarten van Noord- en Oost-Nederland, vervaardigd tussen 1 773 en 1 792, berust in het Nationaal Archief te Den Haag. Van deze kaartenserie hebben 33 geheel of gedeeltelijk betrekking op Gelderland. Een van de kaarten geeft een fraai beeld van Zutphen en omgeving, omstreeks het jaar 1 783. In dit artikel zal het ont staan van de Gelderse kaarten worden beschreven. De kaarten uit de Hottinger- atlas zullen in juni 2003 door de Drentse Historische Vereniging als atlas worden uitgegeven. Militaire kartografie Veel van de kaarten die in het verleden van ons land zijn vervaardigd hebben een militaire achtergrond. Voor de le gerleiding is door de eeuwen heen een goede kennis van het gebied waarop de strijd zich zou kunnen afspelen van groot belang geweest. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog (1568-1 648) en de tijd daarna waren de krijgshandelingen voornamelijk gericht op het veroveren van vijandelijke en de verdediging van eigen vestingste den en schansen. Eenmaal in het bezit van dergelijke versterkingen viel het om- iggende gebied welhaast automatisch toe aan de bezitter ervan. In die tijd was er dan ook vooral behoefte aan stadsplatte gronden en tekeningen van schansen. In de loop der tijd verschoven de krijgs- Militaire ingenieurs bezig met een terreinopname. Een van hen kijkt door de vizierlineaal van de meettafel teneinde de ligging van een punt in het landschap te bepalen. Op de grond ligt een meet- ketting, welke voor het meten van de kortere af standen werd gebruikt, (uit: Colonel Bertha ut, les ingénieurs géographes militaires 1624-1831)' handelingen echter steeds meer in de richting van een strijd tussen grote leger eenheden te velde. Begin negentiende eeuw, ten tijde van de Napoleontische oorlogen, zouden dit soort veldslagen de s\m \n n^ ij-.DGKAj'iihs >ni.n*AM V* De Hottinger-kaart van Zutphen (1783)

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 21