88 1910 Warnsveldseweg 47,verbouw was serij Lenderink 1910 bouw huis Jacob Damsingel 1 1910 Leuvenheim,bouw huize de Wild baan 1912 Heukestraat 30-34 uitbreiding prot.chr. werkinrichting 1912 Lange Hofstraat 15-1 7 verbouwing pakhuis Vergeer 1913 Vispoortstraat 6 uitbreiding Am bachtsschool 1914 Berkelsingel (Luthershofje) verbou wing 5 woningen in 2 woningen 1916 Laarstraat 21-23 1920 Oucle Bornhof,diverse verbouw- werkzaamheden. Er zijn meer panden in Zutphen (en omgeving) waarbij de naam Ezerman ge noemd wordt, maar tot nu toe ontbreekt (nog) historisch bewijs. Het gaat om - verbouwingen aan pakhuizen van de firma Reesink - bouw van het huis Ekeby bij Voorst rond 1900. In 1943 heeft jhr.dr.D.P.M.Graswinckel in zijn boek over 'Hofjes in Nederland' in de Heemschutserie, Zutphen ook bezocht en hij schrijft daarover :'Ook de ijsselste- den hebben geen hofjes, die een uitvoe rige bespreking verdienen. Het Bornhof in Zutphen is geen hofje in den waren zin van het woord'. Deze 'controverse' blijft nu echter buiten beschouwing. In het archief van de St.Anthony Groote Broederschap zijn o.a. bestek en voor waarden van de bouw van het nieuwe Ruitershofje bewaard gebleven.In 1897 besloot de Broederschap tot 'onderhand- schen aankoop van eene bleek der we duwe Schut aan den Berkelsingel'. In zijn boek over deze broederschap be schrijft R.Wartena o.a.de bouw van het nieuwe hofje. In het archief trof ik ook ontwerptekeningen aan voor de binnen tuin en Ezerman adviseerde plan 1 uitte voeren. In de rechterbovenhoek van dit plan schreef hij: 't beste, H.A.E.'. Op het Ruitershofje wordt wel het bouwjaar,doch niet de architect ge noemd, op een herinneringsplaat. Ook door het Bornhof werd Ezerman regelmatig ingeschakeld hetgeen blijkt uit de notulen: Zo wordt er op 12-10-1921 afgesproken 'Architect Ezerman zal geschreven worden dat wij de teekeningen voor de nieuw te bouwen wc's uiterlijk aan staande woensdag verwachten. Deze moeten met het oog op te betalen huur door de gemeentereiniging voor 1 januari 1922 gevoed zijn. Tevens zal worden aangedrongen op het indienen van de teekening voor de keukenverbouwing'. Deze werden 26 oktober ingediend en 'zagen er goed uit'. Ook komen er dan 'teekeningen' binnen voor de verandering van het kantoor van de rentmeester. Ook werd Ezerman als taxateur ingeschakeld. Op 11-11-1920 is er sprake van 'een aanvraag van de heer Koch over een hypotheek op zijn huis van fl.4500,-.Het gebouw zal getaxeerd worden door dhr.Ezerman, architect'. Opvallend is dat er weinig literatuur is over de hofjes in Zutphen. In het boek over de Monumenten van Geschiedenis en Kunst, aangaande het kwartier van Zutphen, wordt alleen over de poort van het Bornhof en het oude huis van Borro gesproken. Het al eerder genoemde citaat van Graswinckel lijkt de magere docu mentatie te bevestigen. Misschien wordt het tijd voor een herwaardering van het oordeel van Graswinckel, die o.a. het archief van het kasteel Rechteren bij Dalf- sen heeft geïnventariseerd. De arbeidsbeurs Een ander werkterrein van Ezerman was die van de Arbeidsbeurs te Zutphen. Aan het begin van de 20e eeuw voelde de overheid zich geroepen stappen te ondernemen op het gebied van arbeids bemiddeling. 'Openbare Arbeidsbeurzen' noemde men de overheidsinstellingen waar werkbiedenden en werkvragenden gratis met elkaar in contact konden ko men. De stichting van openbare arbeids beurzen had ten doel de werkloosheid en de daarmee gepaard gaande sociale wantoestanden te bestrijden bovendien kon het de arbeid(st)ers bescherming bieden tegen 'onzedelijke praktijken van

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 18