instantie nog de wens het oude huis te restaureren en aan te passen aan de eisen van die tijd. In een brief van 08-12-1909 schrijft Ezerman dan ook: 'De badkamer kan komen op een der vertrekken van de onveranderde bovenverdieping, liefst ge legen boven keuken of bijkeuken'. Er worden nog meer wijzigingen be sproken en Ezerman schat de kosten op fl.12.000/-.Hij sluit echter niet uit dat die kosten nog kunnen oplopen. In een brief van 16-02-1910 vervolgt hij 'Tenslotte meen ik verplicht te zijn U het volgende op te merken 'Na het uitvoeren van deze werken zult U hebben een huis, dat hoewel belangrijk verbeterd, toch is een huis veel te laag van ligging, zwak van muren en gebrekkig van verdeling. Aange zien de kosten van bekapping, waterdicht maken en overwelven van kelders en het maken van verwarming en geleidingen in een nieuw gebouw dezelfde zullen zijn als in het bestaande, meen ik U in overweging ZUj- te moeten geven om het gebouw af te bre ken en met gebruik van afkomende materi alen en fundamenten weder op te bouwen met een peil minstens 1 meter hooger dan thans. De kosten zullen natuurlijk hooger worden, tenzij een huis van minder groote afmetingen voldoende wordt gevonden.'t Is niet aan mij om te oordeelen in hoeverre U prijs stelt op behoud van het huis als familiegoed en op de schoone bovenzaal evenmin als om te beschikken over uw financiën,maar toch meen ik als uw raads man in deze zaak het bovengenoemde in ernstige overweging te moeten geven, opdat niet later kan worden gezegd hoe jammer van zooveel kosten'. De kolonel en zijn vrouw nemen de adviezen van Ezerman ter harte en zij be sluiten tot nieuwbouw. n maart 1910 stuurt Ezerman vervolgens drie tekeningen naar de kolonel met ge velontwerpen. Hij schrijftPassende aan dezen platte grond ontvangt U 3 gevelprojecten, a.gevel in den geest van het bestaande gebouw b. gevel met enigszins oud-hollandsche motieven c gevel met meer moderne motieven. Tot nu toe zijn die tekeningen helaas onvindbaar maar het echtpaar kiest voor 'oud-hollandsche motieven'. H.A. Ezerman bij de oprichting van "Oud-Zutphen" in 1913 Problemen Op 26 april 1910 schrijft Ezerman dat de bouw van het nieuwe huis gegund is aan de gebr.Hulleman uit Deventer voor fl.35.289,-,met als opleveringsdatum 1 maart 1911. Er wordt een opzichter aan gesteld voor fl.80,- per maand en 6 mei 1910 meldt Ezerman :'met het werk is heden begonnen'. In de verdere correspondentie wordt veel gesproken over allerlei zaken als verwar ming, verlichting en ook de bouw van een tuinmanswoning krijgt veel aandacht De firma Groenewegen uit Apeldoorn le vert bovendien een ontwerp voor de tuin. Boeiend voor een schets van de persoon Ezerman zijn de brieven die handelen

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 16