A.J.M.Spikker architect en directeur der Arbeidsbeurs te Zutphen Tussen de verschillende monumentale huizen in Leuvenheim bij Brummen bevindt zich 'de Wildbaan', het werd in het begin van de 20e eeuw gebouwd, maar de architect was tot nu toe niet officieel bekend. Gezien de neo-renaissance vorm van de bouwstijl zou gedacht kunnen worden dat de gebr. van Nieukerken de architecten waren, maar dat bleek niet het geval te zijn. Een achterkleinzoon van het echtpaar dat het huis had laten bouwen wist namelijk dat het ontworpen was door H.A.Ezerman uit Zutphen. Dit bleek uit de nog in het familiearchief aanwezige correspondentie van 1909 tot 1911 tussen Ezerman met zijn opdrachtgever. Deze briefwisseling geeft een uiterst boeiend beeld van de persoon van H.A.Ezerman en wat er zoal kwam kijken bij de bouw van dit kolossale huis. Hendrik Anthonie Ezerman werd geboren in Zutphen op 13 maart 1860 als zoon van Leonard Ezerman en Johanna Jansen. Leonard (1822 - 1893) was bouwkundige te Zutphen. Zijn zoon ziet de bouwwe reld blijkbaar wel zitten want hij wordt architect. Maar daarnaast was hij ook tot aan zijn dood in 1929 directeur van de Arbeidsbeurs te Zutphen. Die beurs was de voorloper van wat na de Tweede We reldoorlog het Gewestelijk Arbeidsbureau werd genoemd. De familie Ezerman komt van origine uit de buurt van Almen. In 1687 wordt op het landgoed de Ehze, Hendrik Ehzerman geboren. Het landgoed de Ehze dankt zijn naam waarschijnlijk aan een hoeve, gelegen onder het huis Hekeren tussen Emmerich en Elten. Dit slot Hekeren is het stamslot van de familie van Heeckeren. De hoeve draagt de naam Hese, of Hesin. Als de familie van Heeckeren onroerend goed onder Almen verwerft, krijgt dit de naam 'de Ehze'. Nog steeds staat er een boerderij genaamd de Ehzerman bij Almen. De kleinzoon van Hendrik Ehzerman, Jan, geboren in 1746, neemt als laatste de 'h' over in zijn achternaam. Zijn zoon, ook Jan geheten, noemt zich 'Ezerman', vestigt zich in Zutphen en is koopman van beroep. Hij is de grootvader van Hendrik Anthonie Ezerman, die in 1890 huwde met Antonia van der Bijl (1864 1942). Uit dit huwelijk kwamen 4 kinde ren voort. De oudste zoon bracht het tot generaal- majoor van de artillerie en werd o.a. onderscheiden als ridder in de orde van Oranje Nassau (met de zwaarden). De oudste dochter werd lerares en stierf ongehuwd in 1980, de tweede dochter trouwde in 1945 met Donald Mackay, uit de niet adellijke tak van de van origine Schotse familie Mackay. Deze Donald Mackay was o.a. oud-importeur van Indi sche producten en consul van Siam. De jongste zoon vetrok naar het toenmalig Nederlands Indië en werd daar controleur bij het Binnenlands Bestuur op o.a. Flores en Timor. De Wildbaan Op het landgoed de Wildbaan stond tot 1910 een huis, waarover van der Aa in 1849 zegt'Een landgoed, bevattende een ruim en modern herenhuis, in eigen dom bezeten en bewoond wordt door den heer mr.H.A.C.Metelerkamp'. Jaren later schrijft Craandijk 'Aan de andere zijde van het gehucht Leuvenum komt men aan het boschrijke terrein van de Wildbaan. Het heerenhuis is een vrij breed, vriendelijk wit gepleisterd landhuis, met een door slanke kolommen gedragen balkon, 't Zou fraaier zijn, als er geen niet Hendrik Anthonie Ezerman (1860-1929)

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 13