54 de komende decennia meerdere acti viteiten die ten doel hadden te wijzen op sociale misstanden, zoals die welke uitgingen van de 'Nederlandsche Vrou wenbond tot Verhooging van het 'Zede lijk Bewustzijn', van 'Arbeid Adelt' en haar zustervereniging 'Tesselschade' en de tentoonstelling "De Vrouw 1 81 3 191 3" op Meerhuizen bij Amsterdam. De strijdsters van het eerste uur vonden op hun weg slechts tegenwerking en hoon; in het gunstigste geval onver schilligheid. Zij hadden nog niet in de gaten dat het de politiek zou zijn die uiteindelijk de bordjes zou kunnen ver hangen, maar ook die bewustwording zou allengs aan de dag treden. SUCCES Nadat de tentoonstelling van 1898 een doorslaand succes was gebleken be sefte men dat de daarmee behaalde winst ge consolideerd diende te worden en in datzelfde jaar werd de 'Nationale Vrou wenraad van Nederland'opgericht waarin zich ruim twintig verenigingen bundel den die alle de 'verbetering van den geestelijken, zedelijken, lichamelijken, maatschappelijken, en economischen rechtstoestand van de Nederlandsche vrouw' in het vaandel droegen. Deze Raad is in de jaren daarna opgetreden als contactpunt en als forum voor de vestiging van een 'openbare vrouwen mening'. Dat men, sympathiserend met de eman cipatie-gedachte, vaak gevangen zat in structuren en bepalingen die barricades waren op de weg van de emancipatie blijkt ook op de ledenvergadering van de Liberale Kiesvereeniging in Zutphen op 1 6 januari 1901 Onder de ingekomen stukken wordt dan in een brief van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht gevraagd of ook vrouwen lid kunnen worden van de vereniging. De voorzitter zegt dan te hebben geant woord dat na een kleine wijziging van artikel 3 ook vrouwen kunnen toetre den en dat hij de vergadering een be treffend voorstel zal doen, hetgeen ver volgens geschiedt. Hierna komt een voorstel van de Liberale Unie ter Koningin Wilhelmina bezoekt de tentoonstelling De vrouw 1813-1913" op Meerhuizen bij Amsterdam N

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 8