hun slechte gezondheidstoestand veelal een regelrecht gevolg was van een on gecontroleerd kindertal en propageerde daardoor het belang van geboortenbe- perking en zij werd voorvechtster van het neomalthusianisme. Jacobs signaleerde met gezag de mis standen waaronder de vrouw uit de werkende klasse gebukt ging en bestreed die met verve, en met succes. Daarbij hadden zowel de prostitutie als eerbare beroe pen, die bijvoorbeeld winkelmeisjes uit oefenden, haar aandacht. Haar speci fieke inzet voor de arbeidsbeschermende maatregelen voor expliciet vrouwelijk winkelpersoneel was echter wel uniek, daar de noodzaak van zulke bepalingen volgens haar een algemeen karakter had. Er was echter een bijkomstigheid: De wetgever kende sinds 1889 het begrip vrouwenarbeid. In juridische zin betrof dit werkzaamheden door een vrouwe- ijke werknemer van achttien jaar of ou der verricht in een onderneming. Die ar beid werd door genoemde arbeidsbe schermende wetgeving reeds aan grotere restricties onderworpen dan arbeid door mannen. AFGEWEZEN Parallel met haar inzet voor het licha melijk welzijn van de vrouw loopt de strijd voor de geestelijke gelijkstelling van de vrouw, en de door haar sinds 1883 gevoerde strijd voor het vrouwen kiesrecht. Zij constateerde namelijk dat zij niet op de kiezerslijsten werd ge plaatst, hoewel zij wel aan alle wette- ijke eisen voldeed die voor het uitoefe nen van het kiesrecht waren gesteld. Omdat nu volgens de vigerende wetge ving de vrouw niet uitdrukkelijk was uitgesloten, verzocht zij plaatsing op de ijst van Amsterdamse kiezers. Haar verzoek werd echter niet ontvankelijk verklaard en bij de grondwetsherzie ning van 1887 werd in de omissie voor zien door het kiesrecht uitsluitend aan mannelijke ingezetenen te verlenen. Dat de lijst van oprichtsters van de Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht (1894) Vïr DrAletta Jacobsde eerste vrouwelijke arts haar naam bevat wekt dan ook geen verwondering, en dat zij van 1903 tot 1919 landelijk voorzitster was van dit gezelschap al evenmin. Ook internatio naal genoot zij als feministe bekendheid in de Wereldbond voor Vrouwenkies recht die zij stichtte (1904) en waarbij de zaak van het vrouwenkiesrecht ook een internationaal karakter kreeg. Sinds 1899 kreeg eveneens het vredes werk haar ruime aandacht, resulterend in het internationaal vrouwenvredes congres 1915 in Den Haag. Van 1912 tot 1927 was Jacobs bovendien lid van het hoofdbestuur van de liberale Vrijzinnig Democratische Bond, de Vrij heidsbond, die het algemeen kiesrecht propageerde. ROLLENPATROON In de samenlevingen wordt de positie van de vrouw ten opzichte van de man gekenmerkt door een systeem van ideeën en voorstellingen die bijna altijd geworteld zijn in de overlevering, in re- igie of mythen, en zelfs in 'vermeende' wetenschap. (Zie "Zutphen" 2001-4 blz. 79)

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 5