De patroons maken vaak in hunne on kunde met het vrouwelijk lichaam geen onderscheid tusschen de mannelijke en vrouwelijke bedienden. Zij verbieden eenvoudig het zitten, en handhaven dit verbod, door het niet verstrekken van stoelen, Dat wij staan, wanneer er men- schen in de winkel komen, ja zelfs wan neer wij hen nog slechts zien naderen, niets is natuurlijker. De zaak van den pa troon gaat boven alles; maar dat het ons niet gegund wordt te zitten wanneer er to taal niets te doen is, dat is tyrannie en wij behoeven U allerminst te zeggen dat is doodend voor ons. De kwalen waaraan wij daardoor gaan lijden doen ons huive ren voor de toekomst en toch leggen de patroons ons die taak op. Dat is in een woord verschrikkelijk. Mevrouw, U als geneeskundige en wat wellicht meer zegt, als vrouw, kunt ons helpen. U kunt ons onze gezondheid doen behouden, hetgeen nog meer zegt dan ze ons te kunnen hergeven. U kunt ons hel pen, och wij bidden U, wilt het ook. Op Uw initiatief zouden de patroons met klemmende redenen kunnen worden aan gespoord het "zitten" te vergunnen en stoelen te verstrekken en zij die onvatbaar bleken voor overreding van een zijde als de Uwe, zouden dan moeten ondervin den, dat hun belang daarbij schade leed. Geloof ons mevrouw, de dames hebben zich slechts bij advertentie te vereenigen om niets te koopen daar waar de winkeljuffrouwen geene stoelen verstrekt zijn, en binnen zeer korten tijd zouden onze grieven verdwenen zijn. Van eene enquete bij de winkeljuffrouwen is weinig te hopen, want eene pennestreek en de patroon maakt hen broodeloos, Zij gaan liever te gronde en vooral de weinig ontwikkelden onder ons, door gebrek aan levenskracht dan door gebrek aan werk en dus brood. U kunt ons helpen Mevrouw, U kunt de dames die onze patroons bevoordelen de overtuiging geven dat handelen plicht is. Luiheid doet ons niet klagen, evenmin zucht tot gemak, maar enkel en alléén het gevoel, dat ons inwendig zegt dat wij el- ken dag weer moede, eiken dag weer afge mat worden door kwalen welke onkundi gen niet aan ons kunnen zien of waarne men en welke wij aan onze patroons niet kenbaar kunnen maken. In enkele winkels waar vrouwen de gehele zaak bestieren en als patroons optreden is het gaan zitten vergund. Mevrouw nog eens, wilt ons helpen enz. "Vrouwen van Nederland Herhaalde pogingen om de rechtmatige grieven der economisch zwakken uit den weg te ruimen hebben gefaald. Thans roep ik Uwe tusschenkomst in. Laat ten duide lijkste blijken dat de wreede eisch, U door de winkeliers toegedicht, niet bestaat. Toont dit telkens wanneer ge een winkel binnentreedt waar geen gelegenheid tot zitten achter de toonbank bestaat, door aan den patroon te kennen te geven, dat Uwe verdere bezoeken aan zijn zaak van het bestaan dier gelegenheid afhankelijk zal worden gesteld. Zoodoende kunt Gij in korte tijd de vol doening smaken, een ernstig kwaad te hebben uitgeroeid en voor talrijke vrou wen den toch reeds harden strijd voor het bestaan eenigermate te hebben verlicht. Dr Aletta H.Jacobs HAAR LEVEN Aletta Henriëtte Jacobs 1854 te Sap- pemeerhuwde op 38-jarige leeftijd met de links-liberaal Care! Victor Ger ritsen. Zij behoort tot de Nederlandse feministen van het eerste uur en was de eerste in ons land afgestudeerde medi cus. Door invloed van Thorbecke kreeg zij in 1871 toestemming de colleges aan de Groningse Rijksuniversiteit te volgen en behaalde zeven jaar later haar artsenbul. Daarmee werd zij de eerste universitair afgestudeerde vrouw in Nederland en in 1879 promoveerde zij op de Groningse Universiteit als eer ste vrouw. In 1880 werd Amsterdam door haar als standplaats voor een praktijk gekozen. Daar gaf zij gratis spreekuren. Boven dien trachtte zij door cursussen in hygi ëne en zuigelingenzorg de slechte le vensomstandigheden van arbeiders vrouwen te verbeteren. Zij begreep dat

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 4