72 Gon van Dijck Uit de Zutphensche Courant van 15 mei 1899 KERKELIJKE MUZIEKUITVOERING Het jubileum van den heer Marius Brandts Buijs Sr. had gisteren een talrijker schare dan gewoonlijk naar het kerkcon- cert gelokt tot een stille demonstratie van hulde aan hem die nu reeds 35 jaren de breede geluidstroomen van het orgel in beddingen van plechtige psalmen en sta tige kerkgezangen heeft geleid. De jubilaris begeleidde zelf op het instru ment waarmede hij zoo vertrouwd is, de solonummers zoowel van zang als viool en deed dat op de uitstekende wijze die wij van hem gewoon zijn. Zijn zoon, de heer Marius A. Brandts Buijs Jr. speelde de overige orgelnum mers, de Toccate en Fuge van J.S. Bach, de prachtige Resignation en Redemption van Enrico Rossi, twee werken van den talentvolle Italiaan, die hier nog vrij on bekend zijn en tot slot de Marche solen- nelle van Gounod. Zijn spel onder scheidt zich door een bijzondere vast heid in het scandeeren en fraseeren, die hetgeen hij ten gehoore brengt verstaan baar maakt en daardoor beter doet waardeeren. Naast het orgelspel behoorden tot het beste van den avond de vioolnummers van den heer Groenheim, wiens gedistin geerd spel een aangenamen indruk maakte. In de keuze der nummers die hij ten gehoore bracht was hij zeer gelukkig geweest, zoowel wat de Arioso van Julius Rietz als wat de Canzone van Rheinber- ger aangaat. Mej. Betsy Vos die twee sopraansolo's zong en mevr. Wolf-Ort, die een drietal altnummers ten beste gaf, vulden daar mede op verdienstelijke wijze het instru mentale gedeelte van het programma aan. In het duet "Zum Neuen Jahr", van E. Morike waren zij minder gelukkig. Over het geheel genomen mag dit con cert als welgeslaagd worden beschouwd, wat ons voor den jubilaris zeer veel ge noegen doet. Later op den avond werd hem nog een verrassing bereid in den vorm van een kostbaar geschenk en bloemenhulde van enkele vereerders. Moge het hem nog lang gegeven zijn, in het muzikale leven onze stad de belang rijke plaats in te nemen, waarop zijn groot talent hem aanspraak geeft. Naar aanleiding van het orgelconcert in de Groote Kerk moet ons een opmerking van het hart. De meening dat een orgel nummer een welkome gelegenheid tot conversatie aanbiedt, bleek gisteren nog de opvatting van sommige bezoekers te zijn. Het komt ons voor, dat zij die er zóó over denken, wanneer zij dan toch een attentie aan den organist hadden wil len bewijzen, beter gedaan met eenvou dig-weg kaarten te koopen en deze aan hunne dienstboden ter hand te stellen, die waarschijnlijk beter dan zij weten hoe men zich onder een kerkconcert heeft te gedragen. Het praten onder een dergelijk concert komt niet van pas, om dat het een onhebbelijkheid is tegenover de kunst en hinderlijk voor degenen die niet gekomen zijn om te praten, maar om te luisteren. Uit de krant geknipt (7)

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 26