68 te doen naar het plaatselijke bakkers- en banketbakkersbedrijf. De gepubliceerde bevindingen, neergelegd in een 15 cents kostend boekje werd in zowel de landelijke als de regionale pers warm onthaald. Zo ook in De Graafschapper (Volksblad voor Zutphen en de Graafschap) van 8 juni 1903 BAKKERIJ SLAVEN "Zulke toestanden schreien ten hemel en tarten het menschwaardig bestaan. Zij ver meerderen de ontevredenheid en kweeken daardoor onwillekeurig het socialisme. Wie het socialisme bestrijden wil moet krachtig medewerken om aan zulke mis standen een einde te maken. Maar om ze te bestrijden moet men ze kennen en daarom verdient de Zutphense Commissie van enquête voor haar rapport en de openbaarmaking daarvan onze dank." Het rapport meldt dat per 1 januari 1903 in Zutphen 18.504 inwoners waren, waarvan 582 in de beide Gasthuizen en 482 in de Militaire gebouwen. Daar de Gasthuizen een eigen broodvoor ziening hadden en omdat de militairen hun commiesbrood uit Deventer aangevoerd kregen verzorgden de 58 plaatselijke bak kerijen dus de behoefte aan brood voor ca 17.500 personen. Maar, omdat er bij die 58 bedrijven een broodfabriek was en een coöperatieve bak kerij leidde dat tot een zeer zwakke con currentiepositie van de 56 zelfstandige bak kers wegens het zeer geringe debiet van de meesten hunner. Nu was er wel een vrij groot verschil in so ciale positie binnen deze groep, omdat er een duidelijk onderscheid bestond tussen: a. De zuivere banketbakkers, die geen brood bakten (4 stuks). b. De brood- en banketbakkers (10 stuks). c. De zuivere broodbakkers (44 stuks) en waardoor tevens de arbeidsomstandig heden in de verschillende bakkerijen dui delijk uiteen liepen. Het waren vooral de 54 bakkerijen onder punt b. en c. die aandacht vroegen in ver band met de daar te verrichten nachtar beid, en van die 54 bedrijven maakte men een onderverdeling in: 1Grootbedrijf: Patroon met meer dan 4 ondergeschikten boven 18 jaar 1 stuks) 2. Middelgrootbedrijf: Patroon met 2 tot 4 ondergeschikten boven 18 jaar 8 stuks) 3. Kleinbedrijf: Patroon met 1 of 2 onderge schikten boven 18 jaar (26 stuks) 4. Enkelbedrijf: Patroon werkt alleen of met een jongen onder 18 jaar (19 stuks) Het klein- en enkelbedrijf is dus verre over heersend. Bij de kleine bakkers met een ge ringe omzet nemen verschillende er daarom een nering bij. Wanneer echter het debiet als maatstaf wordt gekozen dan zou het groot en middenbedrijf 9 firma's) over heersen. De kleine bakkers klagen dan ook over de toestand waarin hun bedrijfstak zich be vindt. De ernstige concurrentie die zij kre gen van de broodfabriek is na de vestiging van de coöperatieve broodfabriek in 1902 nog verscherpt en is verre van' rooskleurig. Zij hebben daardoor meestal grote moeite hun leveranciers te betalen. Verder vergroten de problemen zich door gebrek aan bedrijfskapitaal en gemis aan administratief gevoel en kennis, waardoor de winkellade en de huishoudbeurs ogen schijnlijk probleemloos ineen gaan vloeien. In feite klaagt nagenoeg de gehele bakkers branche over een gebrek aan inkomsten. Slechts enkelen maken in Zutphen goede zaken. SANERING De commissie ziet wel mogelijkheden tot verbetering van de situatie: 1e Bedrijfsconcentratie, van b.v. drie be drijven tot één waardoor de productiviteit kan worden opgevoerd. Maar ook signa leert men in deze bedrijfstak het sterke in dividualisme en het "eigesbaas" willen zijn, hetgeen deze oplossing bemoeilijkt, ja zelfs onmogelijk lijkt te maken. 2e Verbetering van de productiemethodes. Hier is het ontbrekende "eigen kapitaal" nodig voor aanschaf van b.v. moderne kneed- en deeg- verdeel machines en ver vanging van de nog zeer veel gebruikte wulfovens**. Een onmogelijkheid dus bij

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 22