62 van Frederik Antony van Bruggen. De naam Van Bruggen is later gekoppeld aan het huidige Wapen van Danswick. De Dellemijns hebben geruime tijd in de Barlheze gewoond (zie tabel). In 1874 woonden de Gez. Dellemijn, in kurken enz., op de Nieuwstad. Van Bruggen Uit het kadaster is gebleken dat in 1847 de stukken F774, 775 en 776, respectie velijk huis en erf, tuin, en huis, eigendom werden van ene Landweerde, rechter te Zutphen. Deze rechter was een huisjes melker; in ieder geval was hij eigenaar van heel wat panden. In 1854 koopt een andere Dellemijn, Antonius Theodorus, Fabrykant van Kurken, dit geheel. Antonius was de zoon van Johannes. Maar in 1882 (22 maart) wordt ditzelfde geheel gesplitst voor een veiling op last van Theodora Johanna Maria Dellemijn (zonder beroep) Theodora, op sommige plaatsen Theodo- rij genoemd, was zuster van Antonius. Volgens de notariële acte (No 270 Gere gistreerd te Zutphen den achtsten April 1800 tweeëntachtig) die dit beschrijft zou de verkoop plaats vinden 'in massa en twee percelen'. Het eerste perceel om vatte een huis met een gang naar een schuur en een stukje tuingrond, groot on geveer twee aren, twintig centiaren 'zoo als dit met paaltjes is afgebakend'. Het andere perceel bestond uit de rest van de afgebakende open plaats met twee daar aan gelegen woningen, 'tesamen groot ongeveer veertig centiaren', alsmede een stuk tuingrond 'ter grootte van ongeveer eene are zooals dit met paaltjes is afgeba kend'. Het bleek geen eenvoudige zaak. De percelen werden beide gemijnd door Thimotheus Tjepkema, Koopman te Zut phen, maar op de massa was het hoogst geboden door een ander. Na beraad bleek de verkoper de gunning voor de in massa geboden prijs te geven. Maar die bieder was de bieder niet; hij handelde in opdracht en wel voor Frederik Jacobus van Bruggen, barbier te Zutphen. Frederik was buurman van Theodora. Dit speelde in 1882. In het Adresboek van Zutphen van 1881 staat: BRUGGEN (F.J. van), barbier en zaak waarnemer, Barlheze, B. 256. Levert alle soorten Parfumeriën, Toiletartikelen, Scheermessen, Riemen enz. Belast zich met het koopen van Huizen, Eigendom men enz. op publieke Veilingen. Maar het huis van zijn buurvrouw kocht hij via een stroman. Welke intriges gaan schuil achter dit notariële stuk? De ver warring wordt groter als men ziet dat in het kadaster een en ander een beetje an ders is geregistreerd. Uit het kadaster valt op te maken dat in 1883 Thea eerst een deel verkoopt aan de buurman en dat korte tijd later, eveneens in 1883, ook de rest gaat naar buurman Van Bruggen. Evenals de eerder genoemde rechter, be zat deze barbier een groot aantal panden in Zutphen. In 1884 is sprake van afbraak en 'herbouwing'. Volgens de adresboeken van Zutphen heeft zeker vanaf 1894 voortdurend een slager Van Bruggen gewoond in wat toen tertijd Barlheze B 255 was en nu Barl heze 27. De meeste gegevens in dit laat ste deel van de tabel komen uit de Adres boeken van Zutphen. Daarin staan op dit adres veel namen (die in de tabel niet op genomen zijn). Er staat niet wie eigenaar is; gemakshalve is aangenomen dat de hoofdbewoner dat was. Te Roller De vader van de huidige bewoner, Gerrit johan te Roller, is in 1948 uit Winterswijk naar Zutphen gekomen. Hij kwam wer ken bij slager van Bruggen en nam later in 1955 de slagerij over. Voor de prijs van F. 22000,verkreeg hij 'Een winkelhuis met twee woningen, twee beneden en twee bovenwoningen plaatselijk bekend als Barlheze 27, 27a.27b.27c en 276 te Zutphen, zijnde de kadastrale percelen Gemeente Zutphen Sectie F Nommers 9166 groot een are zeven en zestig centi are en 6354 groot twee aren negen en dertig centiaren en een op het terrein dui delijk uitgebakend gedeelte van het ka dastraal oerceel Gemeente Zutohen Sec- tie F Nommer 9118 groot ongeveer vier en tachtig centiaren'. Daar kwam ook 1 l

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 16