Jan Frings Het Wapen van Danswick en zijn zakelijke historie De Barlheze was nog niet eens zo lang geleden een drukke straat Vanaf de brug of het station kwam je er als vanzelf door. Je had er ook allerlei winkels; nu nog wel waf maar niet zo veel meer. Zo was er ooit een slagerij in wat nu HET WAPEN VAN DANSWICK op de gevel heeft staan. De vroegst gevonden vermelding van dit huis is van 1458; toen was het nog geen slagerij. Brochues De op één na vroegst gevonden vermel ding van het pand (voor zover gevonden in dit onderzoek) gaat over de verkoop er van door Lysbeth van Zweten aan Deyt- mar Brochues. Of Lysbeth behalve eige nares ook bewoonster was, is waarschijn lijk, maar niet zeker. Haar naam is verbonden met meer panden in het Zut phen van die tijd; ze is een keer (8 april 1458) genoemd als buur van wat nu Barl heze 29 is, waarmee dit de vroegst ge vonden vermelding, zij het indirect, is. De verkoop was in juni 1459. Barlheze heette toentertijd vaak Molenstraat of Moelenstraat; achter de huizen aan de nu oneven kant liep de stadsmuur. Kadastraal stond Barlheze 27 (sinds in 1832 het Lan delijk Kadaster is ingevoerd) bekend on der nummer F774. (Nr. 25 is F777 en nr. 29 is F772.) Voor die tijd was sprake van verponding. Sinds de 14e eeuw zijn re gisters bijgehouden waarin belastbare grond en gebouwen zijn opgetekend. Daar kan men ook nog al eens gegevens aantreffen op het gebied van belastingen. Vanaf 1646 spreekt men van verpon- dingsregisters. Het gebied waar het om ging werd aanvankelijk zo goed mogelijk omschreven aan de hand van de namen van de buren, de belending en de omge ving (aan de stadsmuur, naast de steeg), ledereen kende iedereen, dus dat was nauwkeurig genoeg. Later werden er nummers aan gehecht. Wat later ka dastraal F774, F775 en F776 werd (Barl heze 27 en een stuk achter Barlheze 25), was ooit verponding 81 7. Het is nu ech ter niet altijd even duidelijk wat precies het perceel omvat! In 1459 is het huis belast met 6 Rg per jaar en heren tijns, dat is een speciale be lasting aan de heer, de Graaf van Zut phen. In latere tijden is sprake van 5. Dit lijkt te wijzen op een redelijke waarde vastheid van het huis. In die tijd was er, net zo goed als nu, inflatie. Eigenlijk werd die belasting zo dus steeds minder. De familie Brochues of Broeckhues of Van Broeckhuesen was een aanzienlijke familie volgens L. Lensen (Middeleeuws Bestuur in Zutphen 1190-1591Het was een van de families waaruit schepenen van Zutphen voorkwamen. Of de ge noemde Deytmar of Ditmar of Dietmar al zo 'hoog' gestegen was, is maar de vraag. De eerste die Lensen noemt is Gerrit van Broechuesen, die schepen was van 1497 tot 1532. Keyen In 1497, verkochten de erven Broickhu- ess 'het huis' aan Gertruit Keyen, weduwe van Otto Keyen. Dat was een publieke verkoop en het ging hier om de erven van wijlen Dietmer Broickhuiss en Lumme. Ook de familie Keyen was een 'schepen familie'. Volgens Lensen was Gertruit de moeder van schepen Otto Keyen (1506 1548). In 1514 verkochten ene Otto Ke- Bronnen: Adresboeken van Zutphen, Stadsarchief Zutphen. Klapper op het historisch kadaster binnenstad (tot 1832), Stads archief Zutphen. Kadastrale legger (Gemeente Zutphen) (na 1832), Stadsarchief Zutphen. L. Lensen, Middel eeuws Bestuur in Zutphen 1190-1591, s.l. 1997 Mondelinge mededelingen van de huidige bewoner. Kopen en Verkopen

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 12