wettelijke rechten en gelijkstelling met de man in feite was beslecht. VERSCHUIVINGEN Opvallend is dat de toekenning van de staatsburgerlijke rechten aan de vrouw niet geleid heeft tot politieke verschui vingen. De vrouw bleek als kiezeres in het algemeen dezelfde keuzes te maken bij het bepalen van haar stem als de man. Het aantal vrouwen in politieke functies bleef bovendien gering, het geen zal samenhangen met een nog steeds geldend en vrij algemeen aan vaard rollenpatroon. Naar de vorm is de emancipatie reeds decennia lang voltooid, maar steeds weer blijken er lacunes te zijn in de uit voering van de vrouwenrechten. Zo werd in 1936 het wetsontwerp Mar- chant aangenomen waarbij Rijksambte naressen zouden moeten worden ont slagen bij huwelijk. Een en ander werd voorafgegaan door een schrijven van minister de Wilde die bij de gemeente besturen aandrong op het niet-benoe- men of ontslaan van gehuwde (niet- kostwinner zijnde) en ongehuwde amb tenaressen, om arbeidsplaatsen vrij te maken voor mannelijke krachten in de bestaande periode van grote werkeloos heid. Tot haar schrik moest de vrouw der halve constateren dat haar gelijkheid volgens de Grondwet geen garantie was tegen een discriminerende behandeling op het terrein van haar broodwinning. Hoewel de wet-Marchant als een stap terug kan worden gezien, was er ook vooruitgang, zoals de verwijdering uit de Gemeentewet van de bepaling dat Burgemeesters van het mannelijk ge slacht dienden te zijn (1931) en de wij ziging in het Burgerlijk Wetboek tot uit breiding van de handelingsbevoegdheid van de vrouw in datzelfde jaar. Zo is de vrouw thans benoembaar in alle func ties. Zij is te vinden, als rechter, notaris, Commissaris der Koningin, politie-agent en soldaat. Actiegroepen signaleren van tijd tot tijd dat er nog geen sprake is van een fifty- fifty situatie, waarna verdere pressie wordt uitgeoefend. De vraag of dit juist is blijft onopgelost. Wel opgelost is de wetenschappelijk bewezen situatie dat er tussen de man en de vrouw belang rijke fysiologische verschillen bestaan, en dat die van invloed kunnen zijn op het geestelijk leven, dus de belangstel ling. Nog steeds blijft het echter zaak om waakzaam te zijn want onbillijkheden iggen op de loer, temeer omdat in een multi-culturele samenleving als de onze een naar geldende maatstaven onge wenste behandeling van een vrouwelijk volksdeel bij ons niet, maar in een an dere cultuur wél wordt getolereerd. Schrijnende gevallen doen zich bijvoor beeld voor wanneer vaders zich op grond van hun culturele achtergrond aan de Nederlandse wetgeving onttrek ken, en na een scheiding de kinderen eigen machtig aan de moeder ontnemen door ze te ontvoeren.Hier wacht een vol gende emancipatie-golf. 41 n Vrouwen hielpen bij het vervaardigen van meer dan 850 illegale kranten en krantjes

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 10