school deed en daarnaast het liefst de omgeving van zijn gezin en zijn studeer kamer zocht, om zich te verdiepen in zijn geliefde klassieken. Zijn kleinkinderen herinneren zich hem als een grootvader, waarvoor ze diep respect hadden, en die ze in geen enkel opzicht wilden teleur stellen, hetzelfde gevoel dat zijn leerlin gen blijkbaar voor hem hadden. Het oude Gymnasium is niet meer. De Latijnse school, die zo veel eeuwen in Zutphen bestond, is opgegaan in een mo derne scholengemeenschap met een nieuw gebouw en een nieuwe naam. Wat zou de oude rector Bruins hiervan ge dacht hebben? Dirk Bruins kan zijn stamboom terugvoe ren tot een grote zoon van Zutphen, Wil lem Baudartius, bijbelvertaler en predikant van de Walburgkerk (1597-1641Dit feit is pas redelijk recent aan het licht geko men, Dirk Bruins heeft het nooit geweten. Waarschijnlijk zou het hem een groot ge noegen hebben gedaan, en hij zou er op zijn bescheiden manier naar gestreefd heb ben zijn grote voorvader waardig te zijn. Tractement der predikanten Op 14 september 1890 overleed Gerhar- dina Diderika van Griethuysen, de moe der van Dirk Bruins. Over haar echtge noot, de predikant in Dieren, schreef kleindochter Eva Bruins "Mijn grootva der Bruins heb ik niet gekend, maar uit de verhalen van mijn vader weet ik, dat hij een bijzonder beminnelijk en nobel mens is geweest, in zijn gemeente een zeer ge liefd predikant, volgens de verhalen be steedde hij zijn salaris aan liefdadigheid in de gemeente, voor levensonderhoud had hij zijn vermogen." Een domineesinkomen was niet hoog in die tijd, net zomin als dat van een leraar, dus andere inkomsten, zoals uit familieka pitaal, waren bijna noodzakelijk om toch het leven te kunnen leiden dat men aan zijn stand verplicht was, hoe sober ook. Nadat in de vergadering van de Kerk voogdij van de Walburgkerk op 9 januari 1899 al een voorstel was gedaan het "tractement" der predikanten te verhogen, werd op 9 juli 1900 opnieuw een voor stel, gesteund door 55 gemeenteleden, in gebracht tot een verhoging met 100 gul den per jaar. Opnieuw werd afwijzend beschikt. De redenering was: "Zutphen biedt nu eenmaal zoveel, en ze wisten wat ze aannamen." De klok van de Wijnhuistoren Iedere ochtend voordat rector Bruins naar het Gymnasium ging, zette hij zijn hor loge gelijk met de klok van de Wijnhuis toren, die de reputatie had precies op tijd te lopen. Leerlingen die te laat op school kwamen, werden berispt, en de rector wilde, met de zorgvuldigheid en eerlijkheid die hem eigen waren, voorkomen dat hij ten on rechte straf uitdeelde. Vanuit de slaapkamer aan de achterkant van het huis IJsselkade 20 was de hoog- oprijzende Wijnhuistoren met zijn uur werk heel goed te zien, dus wie schetst de verbijstering van de rector toen hij op die ochtend in januari 1920, met het hor loge in de hand, naar buiten keek, en de toren verdwenen was! Men had die nacht wel lawaai gehoord, maar aangezien de melkfabriek schuin achter het huis stond, aan de andere kant van de Berkel, en het daar iedere nacht door aan- en afvoer van de melkbussen rumoerig was, had men daar geen aandacht aan besteed. De Wijnhuistoren was die nacht, 27 janu ari, samen met het eeuwenoude carillon van Francois Hemony, verwoest door een brand, met kwade bedoelingen aangesto ken in een winkel, vanwaar het vuur via het telefoonkantoor was overgeslagen naar het Wijnhuis. Liefhebber van rookwaren De gymnasiast Dirk Bruins, door de week "in de kost" bij de familie Van Hoff in de Waterstraat, liep vaak op zaterdag, na schooltijd, naar het ouderlijk huis in Die ren om daar het weekend door te bren gen. Volgens dochter Eva deed hij dat om geld uit te sparen voor "rookwaren". Communicatie ging per briefkaart, en van Dirk Bruins zijn ettelijke op het eerste ge zicht onleesbare briefkaarten, gericht aan zijn vader, bewaard gebleven. Beschreven 7

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 9