De benoeming waar het hier om ging was die aan de Provinciale Griffie van Zuid Holland in Den Haag. Gijs werd later eerste rector-magnificus van de Handels Hoge School in Rotterdam, thans de Eras mus Universiteit, en vervolgens interna tionaal financieel deskundige. Ondertussen, in 1907, was het pand IJs- selkade 20 betrokken, gekocht in 1906 van vijf gezusters Revel man voor het be drag van 1.125,00. De familie zou er blijven wonen tot aan het vertrek naar Den Haag op 1 mei 1926. Afscheid van het Gymnasium In 1920 nam dr. Bruins afscheid van het Gymnasium Jhr. mr. B. de jonge, leer ling, leraar, en tenslotte curator van het Gymnasium, hield een lovende rede, vol erkentelijkheid en warmte. Bruins ontving een gedenkalbum met de namen van de schenkers van "eene enveloppe", zoals hij zelf achterin dit album schreef. Het in gezamelde geld zou gebruikt worden om een fonds te stichten "in de eerste plaats om minvermogende leerlingen behulp zaam te zijn bij het aanschaffen van schoolboeken". In 1920 telde het gymnasium 55 leerlin gen, 31 jongens en 24 meisjes. Burge meester Dijckmeester sprak in zijn af scheidswoorden tot dr.Bruins zijn veront rusting uit over de plannen van de regering: "Er moet groote verscheidenheid zijn in de opleiding der jeugd en tot dusver heeft de regeering dat ook altijd ingezien. Thans wordt er gepeuterd aan die diffe- rentiëering. Men tracht twee treinen die niet hetzelfde eindpunt hebben op de zelfde rails te laten loopen." Jhr. mr.B. de Jonge drukte het anders uit: "Deze materialistische tijd, deze tijd van holle leuzen is geen gunstige tijd voor het onderwijs in de humaniora, dat een ideëel doel heeft en niet op geld verdie nen uit is." gezondheid, in de hoede van zijn zoon en dochter in Den Haag achterlaten. Bij dit afscheid ontving hij de gouden me daille van de stad Zutphen en werd hij benoemd tot "grootburger"der stad. Op 26 september 1926 overleed Bruins in Den Haag. De Jonge schreef een In Memoriam in de Zutphensche Courant met onder andere de volgende woorden: "Waarin school toch het geheim, dat hij scheen te bezit ten, van ieders sympathie te winnen, het peil van iedere omgeving te verhoogen, en bij zijne leerlingen een bijna niet te omschrijven reactie op te wekken, een soort van eerbiedige genegenheid, maar te warm voor eerbied, en te vol van be wondering voor intimiteit?" Mevrouw Dina Bruins bedankte voor dit In Memoriam, en schreef over het overlij den van haar echtgenoot: "Hoewel hij tot den avond vóór zijn dood nog hoop op beterschap scheen te hebben, voelde hij toch in den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn einde naderen en met een hand druk en een vriendelijke blik nam hij van ons allen afscheid." De vlag van het Gymnasium hing half stok, toen Dirk Bruins begraven werd op de Oude Begraafplaats aan de Warnsveld- seweg in Zutphen, al de rustplaats van zijn eerste vrouw Evadina ten Cate Fen- nema, en van het jonggstorven zoontje Hendrik Izaak. Ook zijn tweede vrouw, Dina Maria Oort, zou hier begraven wor den. Zij overleed op 4 september 1943 in den Haag. Bij de totstandkoming van dit artikel werd gebruikgemaakt van het archief van dr. Dirk Bruins, dat in het bezit is van de auteur. Anecdotes Op 26 april 1926 volgde een tweede af scheid, nu van Zutphen. Bruins wist dat hij ongeneeslijk ziek was en wilde zijn vrouw, die ook al jaren tobde met haar Een man die respect oproept Trachten een beeld te krijgen van de man die het Gymnasium zo'n lange tijd leidde is niet gemakkelijk. Het was geen man die vooraan stond met gedurfde politieke of sociale ideeën, integendeel, hij was ie mand die met toewijding zijn werk op 6

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 8