zoverre dat hij onderwijs ook voor meis jes belangrijk vond, gezien zijn commen taar in een boekje uitgegeven ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van de Kring voorwetenschappelijk Onderhoud. In dit artikel gaf hij lichtelijk ironisch commentaar op een lezing over scholing en opvoeding voor vrouwen. Het zou nog wel tot de jaren negentig van de negen tiende eeuw duren voordat er ook meisjes werden ingeschreven aan het gymnasium, de eersten als extraneae, dat wil zeggen dat zij niet de lessen aan de school had den gevolgd, dus niet aan de school wa ren opgeleid, maar wel eindexamen de den. Dirk Bruins' dochter Eva deed staats examen, studeerde vervolgens wiskunde in Leiden en Zürich, en promoveerde op 4 juli 1918 in Leiden tot doctor in de wis kunde. Zij werd lerares wiskunde in den Haag. De familie Bruins had duidelijk haar plaats gevonden in Zutphen. De eerste zoon werd geboren, Gijsbert Weyer Jan (1883-1948), daarna dochter Eva Dina (1885-1966) en vervolgens Hendrik Izaak in 1888. Tragische dood van zoontje Hendrik Izaak laatste overleed, nauwe lijks een jaar oud, op 28 juni 1889. De peuter kreeg op een onbewaakt ogenblik een naald in handen, stak deze in zijn mond, en kon niet meer gered worden. Het verdriet was enorm, en de moeder, Evadina Bruins kon zich met moeite staande houden. Dirk Bruins, als classicus in hart en nieren ook het klassieke stoï cijnse gedachtegoed toegedaan, re ageerde zoals bij alle tragische gebeurte nissen in zijn leven: met zelfbeheersing en acceptatie. Hij liet zich niet meeslepen door emoties en bleef zich gewetensvol inzetten voor de medemens. Deze levensbeschouwing werd niet be paald door godsdienst, hoewel hij een trouw gemeentelid van de Walburgskerk was, en deze gemeente jarenlang heeft gediend als kerkvoogd en als lid van de Restauratiecommissie, waarbij hij zich in zette voor het behoud van de Librije, de restauratie van de Walburgskerk en de B.Brui n i n g Arnhem Broederenkerk. Tot grote vreugde van de familie werd in 1891 nog een zoontje geboren: Albert Gerhard Didericus, in de familie altijd Appie genoemd. Hij studeerde in Delft en werd hoofdingenieur bij de PGEM (Pro vinciale Gelderse Elektriciteits Maat schappij). Op 3 maart 1894 trof de familie een ver schrikkelijke slag. Ofschoon Evadina Bruins over het verlies van haar zoontje heen leek te zijn, bleek zij toch het leven niet meer aan te kunnen. Haar lichaam werd in de IJssel gevonden. In de Zutphense Courant verscheen de vol gende aankondiging: "Tot diepe smart van mij en mijne kinde ren overleed heden plotseling mijne innig geliefde Echtgenoote, Evadina Bruins, geb. ten Cate Fennema, in den ouderdom van 37 jaren.Dr.D.Bruins. Eva Bruins schreef hierover: "Op 3 Maart 1894 ging onze lieve moe der van ons heen, aan haar zachte, vrien delijke persoonlijkheid heb ik steeds een goed herinnering behouden. Appie was toen 3 jaar oud, kon het leed niet besef fen, en vroeg vaak: Waar is Ma?" 4 i

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 6