geweest. Bij het begin van het schooljaar was het gebruik dat een leerling uit de hoogste klas de ouders en curatoren van de school toesprak in een zogenaamde gratiarum actio, een dankbetuiging in het Latijn. Op de gratiarum actio van 1871 staat in het handschrift van dr. Matthes: "Bruins, Wees zo goed deze gratiarum ac tio op postpapier over te schrijven, haar van buiten te leren en 2 Sept. 's morgens vóór elf uur bij mij te komen opzeggen. H.J.Matthes." Na het gymnasium vertrok Dirk Bruins dan ook naar Leiden, in 1872, om klas sieke talen te studeren.Weinig is bekend over deze periode, dochter Eva Bruins schrijft in haar Herinneringen dat haar va der in 1880 meedeed aan de "beroemde maskerade ter ere van het 300-jarig be staan van de universiteit, waar hij Johan de Wit voorstelde. Van het mooie pak en de pruik hebben wij veel plezier gehad bij verkleedpartijen". Terugkeer naar Zutphen Na een korte periode als leraar in Tiel keerde Dirk Bruins terug naar Zutphen, nu als leraar aan zijn oude gymnasium, benoemd per 1 september 1881 Op 11 februari 1882 promoveerde Dirk Bruins in Leiden op een proefschrift geti teld Plutarchi vita Pompeii cum Ciceronis testimoniis collata, waarin hij de bronnen vergeleek met die van Plutarchus, en con cludeerde dat de laatste bepaalde feiten onvolledig en soms foutief weergaf. Bij het feestelijk diner na de promotie was een van de gasten Evadina ten Cate Fen nema, de jongste zuster van Dirk Bruins' studievriend Hendrik ten Cate Fennema. Zij werd zijn vrouw op 27 juli 1882, het huwelijk vond plaats in Arnhem, met feestelijkheden op de Westerbouwing, ge dichten, toespraken en liederen. Het menu was verpakt in een kartonnen doos, in de vorm van Dirk Bruins' proefschrift. Dirk Bruins had tot die tijd gewoond aan de Groenmarkt, maar nu vestigde hij zich met zijn vrouw in de Sprongstraat, de wo ning boven het huidige winkelpand Li- vera. Nieuw gymnasium In 1882 werd het nieuwe gymnasium ge opend. De behuizing bij de Broederen kerk voldeed niet meer, en na een korte periode van "inwoning" bij de in 1865 gebouwde hbs aan de Waterstraat betrok men het nieuwe pand aan het 's Graven hof, ontworpen door stadsarchitect Ette- ger, "in fraaien Oud-Hollandschen stijl", zoals de Zutphensche Courant schreef. De vestiging in Zutphen en de werkzaam heden aan het Gymnasium betekenden ook deelname aan het sociale en intellec tuele leven van de maatschappelijke bo venlaag van Zutphen. Bruins werd lid van talloze verenigingen: de Groote of Oranje Sociëteit, de Schutterij, het genootschap Physica, het Nut, de Kring voorweten schappelijk Onderhoud, de Buitensocië teit, de Kerkenraad van de Hervormde Gemeente, Pictura. Het hoorde allemaal bij de taken die van een leraar, vanaf 1887 conrector, en vanaf 1897 rector werden verwacht, en Bruins kweet zich met buitengewone zorgvuldigheid en trouw van deze werkzaamheden. Op onderwijsgebied was hij modern, in 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 5