Martha Stonebrink Geboren in Dierengestorven in Den Haag maar daartussen werkzaam in Zutphen. In dit nummer van "Zutphen" wordt aandacht besteed aan dr. Bruins, leerling, leraar en tenslotte rector van het Zutphense gymnasium in het begin van de vorige eeuw Dirk Bruins werd op 19 juli 1854 gebo ren in Dieren, het eerste kind van Gijsbert Weyer Jan Bruins en Gerhardina Diderika van Griethuysen. Zijn vader was predi kant, evenals zijn grootvader Dirk Bruins (1788-1862). Dirks moeder schreef over zijn geboorte het volgende: "Op den 19den July 1854 werd onze lieve Dirk geboren. Groot was de vreugde oover den kleinen stamhouder, want er was nog geen Dirk Bruins in de familie. Opmerkelijk was Gods zorg voor het kleine, bijzonder kleine kindje daar er terstond een goede min voor gevonden werd. Vrouw Velthuizen geboren Roelofs werd een boodschap gestuurd en ver scheen terstond en na eenige uren kreeg de kleine zuigeling het beste en gezond ste voedsel dat wij voor hem konden wenschen. Het kleine kindje, wegende vier oude ponden, groeide weldra, en niets hinderde hem dan toen hij vier da gen oud was de geweldige warmte. Hij kreeg toen een stuip die baker en min zeer deed ontstellen. De behulpzame vrouw de Wit raadde om het kindje met de wieg op een andere kamer te brengen, waar hij spoedig weer bijkwam, en dit is letterlijk de eenige tegenspoed geweest die hij in de negen eerste maanden van zijn eerste levensjaar ondervonden heeft." Deze regels komen uit een verslag, ge schreven tijdens een logeerpartij in Zeist in 1857. Zij vervolgt: "De kleine Dirk groeide voorspoedig.Het gezonde voedsel van de min deed hem in grootte en kracht toenemen, hij werd da gelijks door zijne moeder gekleed, die dit niet gaarne aan de min overgaf, totdat zij door ongesteldheid genoodzaakt dat in het begin van April niet meer kon doen. Den 16den April kreeg Dirk een zusje. In dien het kindje geleefd had zou het Maria Antonia hebben geheten, naar Grootmoe der Griethuysen en naar Tante Antonia. Het kindje mogt echter het levenslicht niet aanschouwen, het werd begraven op de begraafplaats alwaar een steentje op het grafje is geplaatst. Hierop is te lezen: B 18 4 16 55, Joh. 13:7. Deze tekst be helst: 'Wat ik doe, weet gij nu niet maar gij zult het na dezen verstaan.' Dit is de troost van de ouders ook voor hun lieven Dirk die zij zoo gaarne een zusje hadden toegewenscht". Dirk Bruins zou enig kind blijven. Als voorbereiding op het gymnasium bracht hij enige jaren door op de Hernhutter school in Zeist, van 1863 tot 1867. In september 1867 werd hij ingeschreven aan het Gymnasium te Zutphen: "Dirk Bruins, natus in pago Dieren." Hoog aangeschreven schooi Het Gymnasium was in die tijd een kleine, hoog aangeschreven school, on der het rectorschap van dr.H.J. Matthes, die deze functie van 1840, het jaar waarin de Latijnse school tot Gymnasium werd verheven, tot 1878 uitoefende. Dirk Bruins moet een goede leerling zijn 1 Een classicus in hart en nieren* Dirk Bruins (19 juli 1854 - 26 september 1926)

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 3