Sjoerd Galema Tijdens de jaarvergadering van 1996 hield de penningmeester van de vereniging een inleiding over het uitgeven en innen van geld, maar dan in een tijd dat uitgeven werd geschreven als uytgheven en innen als upboren. Het ging over de oudste rekeningen van het Bornhofen van het Oude Casthuis. Die lezing is omgewerkt tot onderstaand artikeldat in twee gedeelten - waarvan dit het eerste is - in dit tijdschrift gepubliceerd zal worden. Zijn speurwerk door eeuwenoude rekeningen leidde tot een beeld van het leven van de Zutphenaren van weleer. Ondanks het feit dat wij vinden dat ieder een recht heeft op een behoorlijk bestaan met de daarvoor benodigde gelden, duikt de laatste jaren het woord armoede weer meer op in Nederland. Door o.m. decen tralisatie valt er ook op dit gebied voor de gemeenten meer dan voorheen te doen. Nieuw is dit niet voor Zutphen, want de armenzorg kent hier al een lange traditie met namen als het Oude en Nieuwe Gas thuis en het Bornhof. Maar wie denkt bij de namen Bornhof of Oude Gasthuis, dat deze instellingen al vóór 1400 functio neerden, toen Zutphen zo'n 4000 inwo ners telde en de armen alleen maar hun hand op mochten houden - letterlijk om brood etc. in ontvangst te nemen. Hoewel Zutphen in 1415 al een eeuw met verste ning bezig is werd in de Commerstrate Komsteeg) dan een huis van "arme luden" nog bedekt met riet of stro. Veertiende en vijftiende eeuw Wat voor tijden waren dat omstreeks 1400? Gelre kende in de tweede helft van de veertiende eeuw de twisten tussen de Heeckerens en Bronkhorsten. Vanaf 1371 was Willem I hertog; hij werd in 1402 op gevolgd door zijn broer Reinoud IV, die in 1423 kinderloos stierf. Diens opvolger was Arnold van Egmond. Het land werd daarna weer door twisten geteisterd on der meer in verband met de bisschopsop volging in Utrecht. Zo waren er vanaf 1426/27 regelmatig ge vechten en ongeregeldheden in de buurt van Zutphen. Het platbranden van dor pen en boerderijen resulteerde in proble men met de voedselvoorziening, waarbij 1429 een rampjaar leek te zijn, hoewel de rekeningen alleen maar neutraal note ren. In laatstgenoemd jaar kwam er een tijdelijk vredesverdrag, n Zutphen zette de bevolkingsgroei vanaf het midden van de veertiende eeuw niet door. De oorzaken hiervoor waren, be halve genoemde twisten, de concurrentie van de Hollandse steden, de verzanding van de IJssel en ernstige pestepidemieën. -v i ie n I "Oude Bornhof" 18 Van uytgheven ende upboren (I)

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 20