aan vormverandering (mode) onderhevig was en een korte omlooptijd had wegens de kans op breuk. Daardoor kan de ste nen pijp een vrij goede indicatie geven bij de datering van vondsten in bepaalde archeologische onderzoeken. Bekend zijn in dit verband bijvoorbeeld de nauwgezette dateringen van scheepsram pen. MEESTERTEKENS Niet alleen de bodemvondsten werpen licht op de pijp, ook de bestuurlijke archivalia, zoals een in 1974 te Deventer opgedoken archiefstuk m.b.t het Kleine Burgerschap der stad, waarin staat: "Wij Burgemeesteren Schepenen ende Raedt der Stadt Deventer tuigen open- baer certificerende in- ende vermits de- sen vroede geregte waerheit/ dat heeden Hendrick Cobolt/ Engelsman ende een Toback-pijp-maeker zijnes hantwerx/ de Vierden februarij des jongst Afgeloepe- nen jaers 16 honderd achten virtigh onse mitburger geworden sij/.." Burgerschap en beroep worden hier dui delijk verenigd en natuurlijk zijn er daardoor regelrechte verbanden te trek ken met de pijpenmakersgilden, die een andere indicatie geven m.b.t. de histori citeit van oude stenen pijpen. Dan denken we aan de meestertekens die op de oudere pijpen worden aangetroffen onderaan de pijpekop, op het zoge naamde hieltje van de pijp. TEKSTEN Het is duidelijk dat ook veel 'bij-artike len' bij het gebruik van tabak een evolutie hebben gekend en daarbij al even 'gedateerd' zijn als de pijp zelf, al is de omlooptijd van die artikelen in feite niet gelimiteerd. Dan denken we aan de tabaksdozen die in de meest uiteenlopende vormen - vaak als unica - zijn gemaakt. Met teksten en voorstellingen die niet zelden slechts ver van de kerstboom verwijderd het daglicht konden verdragen, want onze voorouders namen op deze heime lijke wijze vaak geen blad voor de mond. Maar ook politiek en vooral ook religi euze teksten komen voor zoals: "Hagar in de noot van Abram uitgesonden Sij keert haer hart tot God en heeft ge'na gevonden De reeks van neven-artikelen kan bijna onbeperkt worden uitgebreid. Weing bekend is in deze de kwispedoor, een spuwbak, die het rondspuwen door pruimende tabak-consumenten op de vloeren diende te voorkomen. Opsommingen kunnen natuurlijk nooit volledig zijn, maar tegen de achtergrond van de hedendaagse wetenschap is met betrekking tot de tabak wellicht het meest wonderlijke, dat eertijds aan tabak een genezende werking werd toegeschreven. In 1623 verschijnt er een boekje over, vertaald uit het Engels: Een korte beschrijvinge van het wonder- lijcke kruyt Tobacco, komende uyt verre en vreemde Landen/ het welcke zeer be- quaem ende nut is teghen veel gebreken des hoofts, der mage ende andere leden des lichaems/ dienende principalijck de Zee-varende lieden: wekcke den Le- ser in dit Boecxken wert te kennen gegeven. Overgeset uyt 't Engels. 16

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 18