zaterdagmiddagen van half twee tot ze ven uur deed men dit sorteerwerk, zon der daar enige vergoeding voor te ont vangen, onder het aanhoren van de no dige vloeken en verwensingen. Gerekend over een dubbeltje per persoon ver diende het bovengenoemde personeel hieraan in 8 jaar dus zo'n f 4000,- Door berekening van andere kosten en over- brengloon bedraagt bovendien nog f 1000,- ruw. Eerlijk verdiend DIEFSTAL Bij dit alles zou men denken dat dit a voldoende ergernis gaf. Maar het schoon houden van het privaat en de fabriek be hoorde ook tot de vanzelfsheden. Maar zich als dienstmeisje te laten ge bruiken dat liep de spuigaten uit. Dat was dan ook de reden van het uitbreken van de staking. Er zou een werkvrouw aangesteld worden die twintig hele kope ren centen verdiende voor één schrob- beurt per week, terwijl hiervoor van de sigarenmakers elk vijf cent per week werd ingehouden... Toen er 27 man werkten werden dus 23 stuivers per week méér gestolen... Deze diefstal is Broere dus niet gelukt, maar justitie heeft er zich niet over gebo gen... Verder heeft B zich steeds onmenselijk tegenover zijn arbeiders gedragen: a. Een Rooms-katholiek arbeider werd uitgevloekt vanwege het aanbidden van Maria, 'Terwijl ik je te vreten geef." b. Aanmerking op de kwaliteit van de si gaar die niet dik genoeg was, "terwijl je je zwangere wijf wel dik kunt ma ken c. Het schoppen van een sigarenmaker, die en borrel had gekocht in de her berg welke hem niet zinde. d. Het dreigen met een zwaar persijzer onder de uitroep dat wie hem dwars zou zitten "hem de hersens zouden worden ingeslagen". En zo zou men wel acht dagen door kun nen gaan met het noemen van deze gruwelijkheden! Daarom zijn de arbeiders dus in verzet. En wat verlangen zij nu? Afschaffing van het stripwerk en een menselijker be handeling. is het niet schandelijk dat in een eeuw van beschaving het leger, de politie en justitie zo'n sujet als Broere beschermt en de verzetplegende arbeider straft Hoe laag moet een maatschappij gezon ken zijn, die recht geeft tot stelen en mis handelen, terwijl hij die een menselijker behandeling verlangt in de gevangenis kan worden geschopt? Mijnheer P.Broere moet maar 's bewijzen dat het niet waar is en naar de rechter gaan (niets liever dan dat!). Durft hij het niet, dan is hij en lafaard Leve de vakor ganisatie! Leve de arbeid! A RBEIDSOMS TA NDIGHEDEN De geschiedenis van de fabriek van Broere geeft al aan dat de oorsprong van de tabaksindustrie gezocht moet worden in een zich ontwikkelende huisindustrie door thuiswerkers met soms wat externe hulp. Exacte gegevens hierover zijn niet bekend. De meer geïndustrialiseerde en geregistreerde bedrijfsvorm van de siga- renindustrie wordt het voor het eerst ge signaleerd in 1826 te Kampen. De toestanden in de huisindustrie waren verre van gunstig en werkweken van 90 uur waren meer regel dan uitzondering. Arbeid van 6 uur in de morgen tot 11 uur in de avond in bedompte muffe en stof fige kelders of onbruikbare vertrekken van 2 bij 5 meter was een aanslag op de gezondheid van de arbeiders, die soms zelfs in hun werklokalen bleven slapen. Ook kwam een mengvorm van industrie voor, waarbij het strippen in huisarbeid werd verricht door vrouwen en kinderen en de eindproductie in de manufacturen plaats vond. De oudste gegevens betreffende de ta- bakshandel in Zutphen zijn te vinden in de rekeningen van de impost (warenbe- lasting) op tabak uit 1684: - De tabaksverkopers legden de pacht vanaf 1684 steeds voor drie maanden vast tot aan 1 756. - Aan Bernt Harscamp wordt in 1681 ver gunning verleend voor een bakkerij van 14

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 16