arbeiders wordt gesproken. Een voor beeld lezen we in de Zutphense Courant van 11 april 1903 als de Zutphense Ar beidersbeweging (voorzitter H.J.van Rij- sewijk) dan een bijeenkomst heeft belegd waarop de spreker, de heer Ammerlaan, de Zutphense Courant kapittelt omdat deze "zoals trouwens alle bourgoisiebla- den, leugenachtige berichten verspreidt omtrent de staking, om de arbeiders te ontmoedigen!" De krant meldt voorts dat hij de bezit tende klasse heftig aanviel en daarbij herhaaldelijk werd toegejuicht. Ammer- laan geeft vervolgens een overzicht van de stakingsacties elders in het land en roept de Zutphense arbeiders krachtig op om ook te staken. "De sigarenmakers zijn reeds begonnen, en de lompenarbeiders zullen vandaag volgen." UITZUIGERIJ En dat was niet de eerste keer dat de si garenmakers zich verzetten; ook in 1894 waren de spanningen hoog opgelopen, toen 27 werknemers van P.Broere aan 't Rijkenhage het werk neerlegden. In een pamflet over deze staking schrijft de secretaris C.Vallinga van de Neder- landsche Sigaren- en Tabaksbewerkers Bond over het "beloop van de stakende sigarenmakers": De brutaliteit en behandeling door P.Broere (Markt C281tegenover de ar beiders moet aan het licht komen, omdat een onderzoekcommissie van enige ge goeden via de Zutphense Courant tot nog toe niets liet horen. Per strooibiljet maakt men nu alles bekend omdat 1De stakende sigarenmakers door de ar beiders en burgers in het ongelijk ge steld worden. 2. Men de oorzaak van de staking niet weet. 3. Men niet wil of durft te onderzoeken welke partij gelijk heeft. Dan volgt het door Vallinga samenge stelde dossier van Broere: Vestiging van Broere ongeveer 12 jaar geleden c.a. 1882). Toen werkte hij met vier sigarenmakers, de werkplaats was op de zolder waar hij nu woont, Markt C281Dat bleek weldra te klein wat hem noodzaakte een andere fabriek te huren en wel op het Rijkenhage. Bij de verhuizing van de gereedschappen werkte men vroeger dan normaal en dan tot 's-avonds Iaat, maar loon voor dat werk werd niet betaald. De reden was: "Loon Ben je gek. Die dag hebben juI- ie voor mij gewerkt, ik heb ook niets verdiend! Broere kon het toen al niet nalaten onbe taalde arbeid te eisen. Naast verhuiswerk moest er ook gesjouwd wor den, en moest de tabak van het spoorstation worden gehaald. Daar kreeg ieder vroeg of laat mee te maken. Zelfs invalide werknemers werden daar van het slachtoffer; ook met ongelukkige armen en benen werd men gedwongen dat werk te verrichten want anders moest hij een ander nemen en betalen Maar daar bleef het niet bij.... Om deze uitzuigpraktijken te kunnen blijven toepassen had Broere assistentie nodig. Maar wie leent zich voor zulke uitzuige- rij? Alleen een meesterknecht als J J.de Jong, weggejaagd klassiaal1 leende zich hiervoor. Dit personage voerde in 1885 het zogenaamde "stripwerk" in. Op de sfsr Hoek Beukerstraat-Sprongstraatnu Bakker Bartmaar ooit sigarenhandel Bongers en Bestelhuis Hollandsche SpoorwegLet op de tramrails richting Markt 13 1 Bedoeld zal zijn klassiaan, d.w.z. een in een strafklas geplaatste militair, red. A [S i

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 15