Door Jan Nieland In het Gemeentearchief te Zutphen bevinden zich aantekeningen van Henk Borgdorff. Deze oud-Zutphenaar stelde voor zijn overlijden een vrij uitgebreide documentatie samen over de tabaksindustrie in Zutphen. Zijn gegevens speelden een centrale rol bij het tot stand komen van dit artikel dat handelt over een categorie Zutphense middenstanders die leefde van een artikel dat eertijds de gezondheid heette te bevorderen. Niemand had na lezing van de medede ling van Burgemeester en Wethouders van Zutphen, die op 1 6 februari 1894 in de Zutphense Courant verscheen kennelijk bezwaren gemaakt. Het college had toen namelijk: "Gelet op art 6 der Wet van 2 juni 1875 (Staatsblad nr 95) doen weten dat is ingekomen een verzoekschrift van C.D.Muijderman al hier, om in zijne tabaksfabriek kada straal sectie F nr. 3846, de bestaande stoommachine te mogen vervangen door een gasmotor." Genoemd verzoekschrift lag vervolgens de gebruikelijke tien dagen ter inzage op de secretarie en omdat bezwaren tegen de inwilliging van het verzoek, bij de hoorzitting op 2 maart om 13.00 uur uit bleven, kreeg requestrant probleemloos zijn gewenste vergunning op 14 maart. C.D.Muijderman behoorde tot een vrij belangrijke familie van liberale Zutphense middenstanders die door een ferme belangstelling voor de politieke ontwikkelingen, als secretaris van de Li berale Unie, een invloedrijke plaats in nam in de toenmalige Zutphense samen leving. PRODUCENTEN Als tabaksfabrikant was hij (C.D.) geen eenling hier ter stede, want een indru- kwekende en goed leesbare lijst van col lega-tabaksfabrikanten, kerverijen, siga- 12 rendrogerijen en droogkamers staat ge noemd in de Tafel op het Recueil van B&W vanaf 1883 (inv 198 NAZ). We lezen naast C.D.Muijderman (Laar straat E 93); o.a. de namen van P.Broere, E.Van Gendringen, J.W. Velders, Sijpes- teijn en van der Voorst, A.Meertstad, E.Wijers; Nieuwenhuyzen en Co in de Rodetorenstraat, J.G.Dellemijn in Barl- heze B92; A.Hillen, Groenmarkt B 28 en de "rookverdrijver/sigarenmaker M.Reh- bijn, Oude Wand E 91 Kortom, de tabaksindustrie was vrij uitge breid en er was in enkele gevallen zelfs sprake van middelgrote bedrijven. Het gemeenteverslag van 1876 vermeldt na melijk dat er drie sigarenfabrikanten zijn met 20 tot 40 werknemers, waaronder Muijderman en Velders. In de meeste ge vallen was er echter sprake van "huisar beid' die plaats vond in vaak droevige en ongezonde omstandigheden. De "groten" onder de producenten be paalden daarbij de prijs die laag kon blij ven door slechte betaling van de werkne mers, door mechanisering en door spe cialisatie van de arbeid. De "volgers", waren de thuiswerkers. Zij plukten de wrange vruchten bij hun strijd om het bestaan in onmenselijk lange werkdagen waarbij ook de kinderen wer den ingeschakeld. Het was dan ook bij de sigarenindustrie in Zutphen waar reeds in een vroeg sta dium van arbeidsonrust onder stakende DE SLAVEN VAN DE TABAK EN HUN DRIJVERS

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 14