Alsoo vele quaestien dagelijcx voorvallen over KnechtenMaeghden ende Minnen ter eenre; en de respectieve Heeren en Vrouwen ter andere sijden. SOO 1ST, Dat Haer Ed. en Achtb. daer in willende voorsien, goet gevonden hebben te arresteren navolgende Articulen. I Dat alle Dienstboden, het zy knechts, Meysjes, Coetsiers of Minnemoers, na dat zy haer door huir aen hare Heeren, Mees ters of Vrouwen verbonden, of daer van een Mede-penninck ontfangen hebben, sullen gehouden zijn in hare diensten te gaen, sonder deselve te mogen opseggen, of den Mede-penninck weder te brengen, op een poene van een half Jaer gestipu- leert loon aen hare Heeren, Meesters ofte Vrouwen te betalen, ende sullen evenwel boven de voorsz. poene gehouden wesen en verbonden zijn den dienst te praeste- ren, sonder haer te mogen behelpen met eenigerhande uytvluchten, van uyt de Stadt te willen vertrecken, 't zy dat sy quamen te trouwen. II Dat alle de voorsz. Dienstboden, Dienst- meyden of Minnemoers gehouden sullen zijn met den eersten May ende eersten November oude Stijl in haer huir of dien sten te gaen, op poene van te verbeuren eenen gulden daeghs, voor soo veel da gen als sy later in haer huir of dienst ko men sullen, te korten by hare respective Heeren, Meesters en Vrouwen, aen haer uyden bedongen loon, 't en waer 't by het ingaen van de huir anders bedongen was. Ill Ende op dat het gunt voorsz. by de re spective Dienstboden en Meyden kan na gekomen worden, Soo sullen de respec tive Heeren, Meesters of Vrouwen gehou den zijn de voorsz. Knechten, Meyden of Minnemoers te laten gaen twee dagen voor den eersten May ende eersten No vember voorsz. op een poene als hier vo ren Articul II is gestatueert. IV Wat oock de voorsz. Dienstboden, Meys jes en Minnemoers eens in haer huir of dienst getreden zijnde, de selve haer huir of diensten sonder wettige reden ter er- kentenisse van een Ed. Gerichte niet en sullen mogen verlaten of voor den tijdt daer uyt lopen, op poene als in den eer sten Articul is gestelt, ende evenwel haer aengenomen tijdt van huir of dienst uyt- dienen. Daeren-tegens sal oock een Heer, Meester ofte Vrouwe sijne Dienstboden buyten tijdts niet laten gaen sonder wette- lijkcke oorsaecke van ongehoorsaemheyt, quade bejegeninge of diergelijcke, tot kennisse der Heeren Richteren, of sal het volle loon betalen. V Alle Dienstboden als voorsz. sullen ge houden zijn drie Maenden te vorens, eer hare diensten komen te eyndigen, hare Heeren, Meesters of Vrouwen aen te sp- reecken en te verklaren of sy van mey- ninge zijn te blijven of niet, by foute van sulcx, sullen de Dienstboden noch een half Jaer verbonden blijven voor het oude loon. Aldus gearresteerd in Senatu in de 14e dagen voor Petri des laers 1686 Ter Or donnantie van Haer Ed.ende Acht. ARN. van MEEGHEN Secret. 11 Burgemeesteren, Schepenen ende Raedt der Stadt Zutphen laten weten:

Zutphen (vanaf 1982) | 2002 | | pagina 13