Akke Reeskamp-van Dam De Werkgroep Wonen in de Wijk de Hoven heeft van zich doen horen via twee exposities in 2001Leden van deze werkgroep zijn echter ook actief op het gebied van archiefonderzoek met betrekking tot de Hoven. Eén van deze leden heeft zich verdiept in een werkgelegenheidsproject dat in de Hoven gesitueerd lag. Het is onderstaand verhaal over de Sprabanen. Gedurende de jaren dertig van de vorige eeuw heerste er zowel in Amerika als in Europa een grote economische crisis. Ook in Nederland was de werkloosheid groot. Gesteund door rijkssubsidie werden in een groot aantal steden en dorpen de zogenaamde werkverschaffingsprojecten voor werklozen ontwikkeld. Bekende (landelijke) voorbeelden zijn de aanleg van het Amsterdamse Bos bij Amster dam en - dichterbij huis - het Twenteka naal. Ook in Zutphen werden verschillende werkverschaffingsprojecten uitgevoerd, o.a. het normaliseren van de Polbeek, het opruimen van een trambaan, het egaliseren van bouwgronden aan de Deventerweg, het ophogen en verhar den van de paden in het Coenenspark door stenen tot gruis te hakken, het ega liseren en ophogen van strooisellanden bij de Pol en aan de Kijfsd ij kenDe werkzaamheden aan de Kïjfsdijken dienden als voorbeeld voor het project Sprabanen, cultuurtechnisch gezien was het hetzelfde werk. Sprabanen is de oude kadastrale bena ming voor een stuk land dat al wordt vermeld in 1 646 en 1 647. Spra is de Nederrijnse naam voor spreeuw, baan is in dit geval een terrein waar deze vogels gevangen werden. Spreeuwen, vinken en andere vogels golden vroeger als lek kernij. Het gebied Sprabanen bestond uit een lage waard, een aaneengesloten com plex gemeentegronden ten noorden en westen grenzend aan de oude IJsselarm en de Hoendernester Beek; ten oosten aan particuliere gronden en ten zuiden aan de spoorlijn Zutphen-Apeldoorn. Het Sprabanen-project was een twee-ja renplan en bood werk (in arbeidsloon uitgedrukt) aan 200 mensen onder de rook van de stad. Dit hield in dat de te- werkgestelden op eigen gelegenheid naar het werk konden gaan. Zo werden vervoerskosten bespaard. Het plan hoefde niet in zijn geheel te worden uitgevoerd, het kon ook in ge deelten, afhankelijk van de beschikbare gelden. In het voorstel van 19 september 1934 aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Zutphen stond, dat de aan steun uitgekeerde Rijksverschaffingsgelden betekenden dat er niets terug werd ontvangen. Wel zou den deze onproductieve strooisel- en rietlanden door de aanleg tot goede cul tuurlanden, in waarde stijgen. Het hoofddoel was echter werkver schaffing aan werklozen. Geadviseerd werd direct met het werk te beginnen 81 Het Sprabanen-project, werkverschaffing In de Hoven

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 9