evenmin als de vergodingdie in den tijd der verbasterde ridderschap het deel van sommigen was. Zij wil beschermd worden en haar te beschermen is de plicht des mans. Hoe noodlottig zou het zijn als de vrouw in het dagelijks leven gelijk stond met den man. Zoo het stemrecht haar werd gegeven en politieke clubs van vrouwen ontstonden (de geschiedenis dier clubs tijdens de Fransche Revolutie werd door den spreker gereleveerd) de vrouw zou hare waarde hebben afge- legcl. Alzoo wordt het geven van hooger on derwijs aan vrouwen door Spreker ten hoogste afgekeurd;door het hooger on derwijs wordt men op geleid om "maitre du monde" te wordenen dat kan en mag en wil een vrouw niet zijn. Lager onderwijs is voor haar noodzake lijkgoed en zeer uitgebreid lager on derwijs, maar middelbaarzoo als het thans aan jongens gegeven wordt Dat wordt door Spreker onnnodig, ja zelfs verderfelijk geacht. Wat de lagere school aan de vrouw niet gegeven mocht hebben, dat kan men gerustelijk vertrouwen, dat daarna het huisgezin en het leven haar dat zullen geven. Vooral beperkt Bij de discussie bleek dat vele van de aanwezige leden de bestaande midde len tot opleiding voor de vrouw onvol doende achtten en meenden dat meer dere verstandelijke ontwikkeling haar geenszins schade zou doen bij de ver vulling harer taak in huisgezin en maat schappij. Vele voorbeelden werden aan gevoerd waaruit bleek dat in de maat schappij verlangen bestaat naar middelbaar onderwijs voor vrouwen. Dat onderwijs wordt dan ook hier en daar in verschillende vakken door ee n/ge docenten reeds bereidwillig ver schaft. De spreker van de avond die zelf een dergelijke cursus in de stad zijner inwo ning geeft aan aanstaande onderwijze ressen, erkende dan ook tenslotte, dat een opleiding van onderwijzeressen noodzakelijk wasen dat het een billijke wensch was te verlangen naar uitbrei ding van het onderwijs der vrouwelijke jeugd, doch altijd beperkt en met uit sluiting van sommige vakken die jon gens worden onderwezen. Na den afloop bleef een 32-tal der le den bijeen aan een souper, waar me nige toast getuigde van dezelfde harmo nie, die ook bij veel verschil van gevoe len en van richting, tot hiertoe altijd de grondtoon was op alle vergaderingen van den Kring voor Wetenschappelijk Onderhoud". 80

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 8