Jan Nieland "Bescheiden en schaamachtig zijn en blijven gelijk een gesluierd beeld Op verzoek van de redactie zoekt dhr. Jan Nieland naar onderwerpen die bruikbaar zijn voor een kort(er) of lang(er) artikel in ons tijdschrift. Eén van die onderwerpen lijkt aan te sluiten bij de discussie van deze tijd: de positie van de vrouwal ging die discussie over de Nederlandse vrouw en staat bij ons de buitenlandse vrouw meestal centraal. Het archief van de Kring voor Wetenschappelijk Onderhoud bood ook nu een aardig item om kort maar duidelijk te bespreken. Inleiding In Zutphen werd op 6 oktober 1854 de Kring voor Wetenschappelijk Onder houd opgericht, een vereniging die zich krachtens artikel 2 van de daarbij aan vaarde statuten ten doel stelde "het uit lokken ener discussie en het elkander inlichten over wetenschappelijke onder werpen." Daartoe werden door de leden vragen geformuleerd en in de loop der tijd nader aangevuld tot een indrukwek kende lijst met onderwerpen van allerlei aard. Sprekers gaven vervolgens op de bijeenkomsten hun ideeën daarover prijs en standpunten werden tenslotte uitgewisseld en genotuleerd. "De opvoeding der vrouw" Op 8 januari 1869 nodigt de kring de Utrechtse hoogleraar dr. W.G. Brill (el ders staat G.W. Brill) uit, die deze "uit- noodiging bereidvaardig aanvaardde" om zijn ideeën te lanceren over de 235- ste vraag luidende: "Is de opvoeding der vrouw in Nederland tegenwoordig vol doende, of welke verbeteringen zijn daarin wenschelijk?" De notulist be schrijft nauwkeurig de uiteenzettingen: Bruikbaarheid Spreker wijst eerst op de bestemming der vrouwwaaraan hare opvoeding zal moeten beantwoorden. Die bestemming is eene geheel andere dan die van den manzoowel naar het lichaam als naar den geest. Hare bestemming naar het li chaam welke niet nader behoeft om schreven te wordenmaaktdat zij be scheiden en schaamachtig moet kunnen zijn en blijvendat zij niet gedwongen moet zijn ruiterlijk uit te komen voor hetgeen zij denkt en gevoeltdat zij een wezen is dat een geheim aan zich draagt gelijk een gesluierd beeld. Daarom kan zij niet hetzelfde middel baar onderwijs genietendat thans aan de jongens gegeven wordten moeten mannen haar niet onderwijzen. Ook naar den geest heeft zij eene an dere bestemmingzorgt dan dat zij niet door zoovele materiële vakken van we tenschap, haar standpunt verlieze, waarin zij de poëzie des levens verte genwoordigt. Zoo zou zij wel schijnbar rijzen in bekwaamheid en in bruikbaar heid voor de maatschappijmaar inder daad zou haar peil dalen en zij zou hare bestemmming missen. Verderfelijk De vrouw wil ook niet de emancipatie die sommigen voor haar wenschen, 79 Pleidooi voor burka^s in Zutphen anno 1869?

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 7