Agnietensteeg. Op die vergadering wer den de nieuwe leden plechtig geïnstal leerd en de taken verdeeld. Stork zorgde er daarbij voor, dat anderen het werk de den! Hij bleef alleen maar voorzitter! En nu meende de pas afgestudeerde Ro- senstein, dat hij deze man ter verant woording kon roepen, de stadsmedicus, die in 1823 al meer dan twintig jaar in Zutphen een belangrijke, overheersende positie innam in de medische wereld. Dat kon natuurlijk niet goed gaan ook al zou Rosenstein gelijk hebben. De carrière van Rosenstein in Zutphen heeft verder geen sporen nagelaten in de archieven. Je kunt je natuurlijk wel afvra gen waarom de voorzitter van de Plaatse lijke Commissie van Geneeskundig Toe- voorzicht, die onder meer tot taak had de kwakzalverij te bestrijden, onderdak ver leende aan de kwakzalver Van der Lee! Uit het bovenstaande zal duidelijk zijn, dat Stork wel vaker een eigen koers uit zette, wanneer hem dat zo uitkwam! De militaire arts Krol Tenslotte nog iets over de derde partici pant in deze medische controverse, de of ficier van Gezondheid Krol (ook gespeld als Crol). Van Lennep schrijft dat vooral Krol zich ongunstig uitliet over Rosen stein. Hij nam het dus op voor Stork, "de oude vader van zes of zeven kinderen". In 1823 was Stork 45 jaar. Was dat te oud voor een duel? Het geval eindigde er dus mee, dat Krol collega Rosenstein een af rammeling gaf. Nu komen wij Krol ook bij een andere gelegenheid in het archief van de Commissie van Geneeskundig Toevoorzicht tegen. In 1827 had de heel- en vroedmeester Thürkow een ontwrichte hand behandeld van de 1ste luitenant Prager. Krol had tegenover de patiënt de nodige kritiek geuit over die behandeling. Thürkow ontstak in woede en diende een klacht in bij de Commissie van Ge neeskundig Toevoorzicht. Hij vroeg een onderzoek en het verslag van wat de Commissie zou ontdekken over "de han delingen van een valsch hoogmoedig ka raktereen door drank verwart brein (ma- niacus) dewelke zijn driften niet weet te temmenzijn onkundige en veragtelijke onbezonnene schandelijke eigenschap pen aanduyt, het onwelvoeglijk agterklap, de balkende grove onkunde kenbaar kan maakenden lasteraar te logenstraffen en de billijke vervolging der wetten hem niet ontgaanDe afloop van deze affaire werd niet aangetroffen. Een niet zo beianrijk verhaal over drie medici in Zutphen bijna 200 jaar gele den. Het lijkt er op, dat zij geen van drieën ideale medici waren: net gewone mensen. 78

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 6