J. van der Kluit In 1823 maakten twee Leidse studentenJacob van Lennep en zijn vriend Dirk van Hoogendorp een reis door Nederland, voor een groot deel te voet Van Lennep hield daarover een dagboek bij, dat pas ruim honderd jaar later door Elisabeth Kluit in 1942 werd bewerkt en uitgegeven onder de titel Nederland in den goeden ouden tijd. Onlangs is het dagboek door Geert Mak en Marita Matthijsen opnieuw bewerkt Het verscheen nu onder de titel De zomer van 1823. Lopen met Van Lennep. In aansluiting op de verschijning van het boek volgde ook een serie voor televisie en radio. Van Lennep doet uitvoerig verslag van hun bezoek aan Zutphen. De Berkel- poort, de Walburgiskerk met doopvont, grafmonument, kaarsenkroon en Librije passeren de revue en ook de goed flore rende "tapijtfabriek van de heer Kretsch- mar", die door de stad was opgericht ten behoeve van "de arme burgerij". Wie geen werk had kon zich aanmelden. In Zutphen was "geen bedelaar te zien". Op zoek naar Rosenstein Hoogendorp en Van Lennep waren be vriend met Abraham Capadose, van oor sprong een Portugese jood, die zeer actief was in de Nederland Hervormde Kerk. Van hem hadden zij het verzoek gekre gen in Zutphen een zekere dokter Rosen stein op te zoeken, een uit Polen afkom stige jood, die nu een "vroom en vurig christen" zou zijn. Zij waren geïntrodu ceerd op de Groote of Oranje Sociëteit (nog steeds) op de Oude Wand maar daar vernamen zij, dat Rosenstein in Zutphen niet zo'n goede naam had. Zij kregen een verhaal over een bekende kwakzalver Van der Lee, die naar Zutphen was gekomen en hier zijn intrek had genomen bij "een zekere dokter S." Rosenstein had zich daar danig over op gewonden en had S. hevige verwijten ge maakt, dat hij een bedrieger als Van der Lee in zijn huis wilde dulden. Op een keer kwam Rosenstein bij S. binnen, ter wijl Van der Lee "bezig was aan zijn magnetische operaties" en begon zowel S. als Van der Lee uit te schelden en be weerde, dat Van der Lee "hem beroofd had van een van zijn patiënten". Rosen stein voldeed niet aan de herhaalde ver zoeken van dokter S. om het huis te verla ten, waarop S. hem het huis uit liet gooien. Rosenstein daagde "de oude S., die vader van zes of zeven kinderen is", daarop uit voor een duel. De officier van gezondheid (militaire arts) Krol, van wie het verhaal vooral afkomstig was, was bij de ruzie aanwezig en sprong voor S. in de bres. Rosenstein ging daarmee akkoord en beloofde de volgende ochtend om vijf uur met pistolen en een secondant aanwezig te zijn bij een herberg buiten de stads poort. Krol was op tijd, maar Rosenstein kwam om zeven uur vertellen, dat hij geen secondant en geen pistolen had ge vonden. Hij vroeg Krol of hij de volgende dag terug wilde komen. Krol was hierover zo kwaad geworden, dat hij Rosenstein met zijn zweep had afgeranseld! Van Hogendorp en Van Lennep hebben bij Rosenstein thuis nog een paar ge sprekken gevoerd, die bepaald niet beant woordden aan de hoge verwachtingen, die Capadoce van de man had. Zij beslo ten Capadoce te waarschuwen voor deze avonturier! 75 Medische rel in het negentïende-eeuwse Zutphen

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 3