R.E. Bagmeyer "Een sintelweggetje met een sloot aan de ene kant en een rij grote peppelsAlleen de huizen van de woningbouw stonden er. En het woonwagenkamp." Dit tafereel zorgde voor veel onrust in de Hoven. Van oudsher heeft er in ons land een zwervende bevolkingsgroep bestaan van heterogene samenstelling. Enerzijds waren het Egyptiërs of Heidens, anderzijds immigranten uit Westphalen, afgedankte huursoldatentrekkende turfarbeiders, reizende kooplieden en andere inheemse zwervers. Rond 1840 bestond een groep die - in verband met het uitoefenen van beroepen zoals mandenmaker, scharenslijper, stoe- lenmatter, seizoenarbeider en dergelijke - regelmatig van woonplaats wisselde. In het begin vervoerden ze hun gereed schap of handelswaar in een mand of op een kruiwagen, later gebruikten ze een kar die door honden werd getrokken. Vrouwen en kinderen bleven thuis terwijl de mannen rondtrokken. Rond 1900 schaften de rondreizende handelaren en ambachtslieden zich een huifkar aan, zo dat het gezin mee kon. Op een groen plekje in het dorp zetten allen zich neer in het gras. De man be zocht enige boerenwoningen om daar te trachten scheermessen te verkopen of in te ruilen en werk op te halen. Belast met het slijpen keerde hij naar zijn kar terug om aan het werk te gaan. Nu ging de vrouw de huizen binnen om er haar koopwaar als garen, band, spel den, naalden en gekleurde zakdoeken aan te bieden. De kinderen liepen als iedjeszangers langs de deuren om ook enige kleine verdiensten op te halen. Vervolgens kwamen de "pi po wagens" en woonwagens. De plaats waar de doden be graven lagen was van invloed op het trek- patroon, men kwam er regelmatig terug. In 1889 telde Nederland 61 woonwa gens, in 1911 waren er 580 wagens met 2800 personen. De oorzaak voor de wan ordelijke aanblik van een kamp moet ge zocht worden in de gewoonte om een deel van de inventaris buiten de wagen neer te zetten waardoor binnen meer ruimte verkregen wordt. De willekeurig Schilderij van het huis waar vroeger jhr. Coenen woonde. 87 M Woonwagenbewoners in de Zutphense Hoven^ een bevolkingsgroep apart (zetten)

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 15