1 937 over de hoogte van het gemid delde uurloon, deelde de dienst Sociale Zaken van de gemeente mee, dat het gemiddeld uurloon 30 cent bedroeg. Wat het werken op feestdagen betrof, gold in 1934 de volgende regeling: de tweede Paasdag werd niet uitbetaald, op Hemelvaartsdag en Koninginnedag (31 augustus) moest gewerkt worden, maar op Allerheiligen (Katholiek) en Dankdag voor het gewas (Protestant) golden de feestdagvergoedi ngen In 1934 overleden zowel koningin-moe der Emma als prins Hendrik. Op de dag van hun begrafenis hoefde niet te wor den gewerkt, men kreeg wel het volle basisloon. Hovenaar Johan Kip vertelde het vol gende over de Sprabanen: "in de crisisjaren kwamen vele werkloze mensen uit Zutphen in de werkver schaffing en moesten werken voor een paar harde guldens in de Sprabanen, hele dagen werken achter de kruiwagen en achter de lorrie grond verzetten". Toon Sanders uit de Lijnbaanstraat was toen baas (opzichter): "alles en iedereen moest toen werken, allerlei mensen als sigarenmakers, boek binders, enz. Er werd niet gekeken naar wie je was, je moest werken voor je centen; het was niet zoals tegenwoor dig, er is veel veranderd, zoals vroeger was het ook niks". De meest voorkomende beroepen van de mensen die in de Sprabanen werk ten, waren grondwerkers, opperlieden, tabaksbewerkers, fabrieksarbeiders en later ook metaalbewerkers. Maar jammergenoeg zijn de oude linde bomen aan de Kanonsdijk en de door nenheggen en de wilgenknoppen in de Sprabanen ook verdwenen 85

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 13